VIDEO: připojte se ke kompostovací výzvě

S výzvou přichází obecně prospěšná společnost Kokoza ve spolupráci s několika známými osobnostmi, které se staly ambasadory výzvy a tvářemi propagačního spotu.

“Spouštěčem výzvy je skutečnost, že 40 % obsahu košů a popelnic se směsným odpadem tvoří organické zbytky, tj. slupky, odřezky ovoce a zeleniny nebo vaječné skořápky. Přitom je snadné je beze zbytku proměnit v cenné hnojivo – stačí vše zkompostovat,” říká koordinátorka výzvy Gabriela Bártová z Kokozy. “Výzvou chceme ukázat, že kompostování je dostupné pro každého, včetně lidí žijících ve městech a v bytech, a nabídnout optimální řešení.”K výzvě se lidé mohou připojit na webu Žiju kompostyl a inspirovat svým příkladem ostatní. Ti, kteří by rádi s kompostováním začali, tu najdou kvíz, který jim pomůže vybrat nejvhodnější řešení.

Organické zbytky jsou jediným druhem odpadu, který lze beze zbytku zrecyklovat. Kompostování je navíc jednou z možností, jak pomoci půdě, aby dokázala lépe zadržovat vodu. Vždyť sucho se u nás už několik let skloňuje jako naléhavé téma, a přitom recept, jak ho řešit, najde mnoho z nás na dně vlastního odpadkového koše. "Průměrná česká domácnost vytvoří více než 100 kg bioodpadu každý rok  je jen na nás, jestli dokážeme takové množství vrátit do půdy,” uzavírá Gabriela Bártová.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada