Jak rozeznáte jmelí od ochmetu? Těžko.

Jmelí bílé (Viscum album) existuje ve třech poddruzích – jako jmelí pravé, které roste na mnoha listnatých stromech, jmelí borové a jmelí jedlové. Kromě jmelí se u nás vyskytuje i jeho příbuzný a velice podobný ochmet evropský (Loranthus europaeus), který je však opadavý.

Čím se ochmet a jmelí liší

Při nákupu vánočního jmelí byste tudíž měli vědět, podle čeho jej rozlišit od ochmetu. Někdy ani to ale bohužel nepomůže.

Ochmet evropský vytváří stejně jako jmelí bílé v korunách stromů kulovité keříky. Prvním rozdílem mezi ním a jmelím je, že ochmet roste výhradně na dubech (a někdy i na kaštanovníku). To je ale při nákupu u stánku k ničemu. Pomoci ovšem může fakt, že jmelí má plody bílé a ochmet žluté. Plody jmelí navíc vyrůstají po dvou až po pěti v paždí větviček, zatímco plody ochmetu vytvářejí řídké hrozny. Rozpoznávacím znakem může být i stonek, protože u jmelí je stálezelený a u ochmetu dřevnatý. 

Pokud ale prodejci plody otrhají a větvičky nastříkají zlatou barvou, poznáte ochmet až doma, protože mu brzy opadají listy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada