Má gladiol hlízu nebo cibuli?
Možná jste si všimli, že u gladiolu se v některé literatuře uvádí, že má jako zásobní orgán cibuli, jinde se zase dočtete, že jeho zásobním orgánem je hlíza. Kde je tedy pravda? Ta je někde uprostřed, protože správně po odborné stránce má gladiol tzv. cibulovou hlízu, tedy hlízu, která se podobá cibuli, ale má tlustší bázi stonku bez dužnatých šupin. Je to vlastně přechod mezi cibulí a hlízou. Cibulovou hlízu mají i jiné známé rostliny, například frézie, montbrécie či ocúny.
Gladiol je spíše hlíznatá rostlina
Gladiol se častěji řadí mezi hlíznaté rostliny, a to z toho důvodu, že jeho hlíza (cibulová hlíza) se musí před zimou z půdy vyndat a uložit do bezmrazého prostoru, jinak by v zemi nepřežila. Pokud by se totiž jednalo o zásobní orgán v podobě cibule, tu v půdě lze ponechat i přes zimu.
Jak hlízu gladiolu vysadit
Vzhledem k tomu, že je již polovina května a s výsadbou hlíz trochu meškáme, je potřeba menší úprava hlíz, abychom je tzv. „nabudili“. Máte-li uskladněné hlízy gladiolů někde ve sklepě nebo garáži, vyčistěte je a pro výsadbu použijte pouze zdravé a tvrdé hlízy. Ty pak namočte na noc do vlažné vody, díky čemuž urychlíte klíčení. Hlízy ve vodě ale nenechávejte namočené déle než přes noc, mohly by totiž začít v půdě hnít, a to byste se žádných květů nedočkali. Hloubka výsadby by měla být taková, že hlíza bude minimálně dvakrát tak hluboko, jako je její velikost.
K čemu nám jsou bruty
Pokud jste již ostřílenými pěstiteli gladiolů, jistě víte, co jsou to bruty, protože právě díky nim můžete ušetřit peníze za nové hlízy. Pokud si na konci sezóny, kdy budete hlízy gladiolů dobývat z půdy, pozorně prohlédnete cibulovou hlízu, na její kořenové části objevíte malé cibulky, které se vytvořily za danou vegetaci. Tyto cibulky se nazývají bruty a slouží k vegetativnímu množení gladiolů. Jakmile zjistíte, že matečná hlíza je již uhnilá, bez milosti ji vyhoďte do směsného odpadu, protože právě brut ji nahradí. Brutů se tvoří často více kusů a každý nese základ nové rostliny. Vyberte tedy ty největší bruty, očistěte je, uskladněte a příští rok vysaďte. Získáte tím další nové rostliny. A zadarmo.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.