Zkroutily se vám listy rajčat? Odhalte příčinu dřív, než bude pozdě
Nejčastější a obvykle neškodné fyziologické kroucení
Takto zkroucené listy rajčat jsou obvykle reakcí rostliny na stres z prostředí a listy se nejčastěji kroutí nahoru do ruličky, čili tzv. do tvaru beraního rohu nebo dolů. Často postihuje spodní, starší listy, ale může se objevit i na mladších. I když se to nezdá, listy jsou obvykle zdravé, jen se změní jejich tvar.
- Příliš velké teplo a intenzivní slunce jsou nejčastější příčinou kroucení listů. Rajčata se snaží omezit odpařování vody a chránit se před spálením. Listy se stáhnou, aby zmenšily plochu vystavenou slunci. Typické pro letní horka a skleníky s nedostatečným větráním.
- Nevyvážená zálivka je další příčinou. Rostlina se brání dehydrataci svinutím listů, aby omezila ztrátu vody. A stejně tak dlouhodobé přemokření kořenů vede k nedostatku kyslíku v půdě, což poškozuje kořeny a brání příjmu živin. Rostlina pak opět reaguje kroucením listů.
- Nadměrný řez a vyštipování nebo radikální odstranění velkého množství listů nebo zálistků najednou může narušit rovnováhu rostliny v příjmu a transportu živin, což se projeví svinutím listů.
- Pokud je v půdě nadbytek dusíku, často z přílišného hnojení, rajčata bujně rostou "do zelí" na úkor tvorby plodů. Listy mohou být tmavě zelené a zkroucené, často se kroutí nahoru. Rostlina se snaží vyrovnat s rychlým růstem.
Kroucení listů způsobené nedostatkem živin nebo chorobami a škůdci
Pokud je kroucení listů doprovázeno dalšími příznaky, jako je změna barvy, zakrslý růst, žloutnutí, skvrny nebo celkové vadnutí, může jít o vážnější problém.
Nedostatek živin:
- Nedostatek bóru: Listy se kroutí různými směry, jsou menší a křehké. Může to ovlivnit i kvetení a vývoj plodů.
- Nedostatek draslíku: Projevuje se sesycháním okrajů listů a kroucením.
- Nedostatek hořčíku: Žloutnutí mezi žilkami, především na starších listech, a následné kroucení.
Virová onemocnění:
Toto je vážná příčina. Viry mohou způsobovat kroucení, deformaci, mozaikové zbarvení, žloutnutí a celkové zakrnění rostliny. Listy jsou často tvrdé, křehké a deformované. Viry se šíří škůdci (např. mšicemi) a nakažené rostliny nelze vyléčit. Doporučuje se je ihned odstranit a zlikvidovat, aby se zabránilo šíření.
Škůdci:
Někteří saví škůdci, jako jsou svilušky nebo mšice, mohou způsobit deformaci a kroucení listů tím, že sají rostlinné šťávy. Pečlivě prohlédněte spodní strany listů, zda nevidíte malé tečky nebo pavučinky.
Poškození herbicidy:
Pokud se rajčata dostanou do kontaktu se zbytky herbicidů (např. z nedůkladně vymytého postřikovače nebo z pozemku, kde se dříve herbicidy používaly), může to způsobit silné deformace a kroucení listů.
Co dělat, když se listy rajčat kroutí?
Nejprve zhodnoťte, zda jde o fyziologické kroucení (jen svinuté listy, jinak zdravá rostlina) nebo o příznaky nemoci či přítomnost škůdce (doprovázené dalšími symptomy).
Analyzujte prostředí a napravte chyby:
- Zkontrolujte vlhkost půdy. Zalévejte pravidelně a dostatečně, nejlépe ráno a ke kořenům. Dbejte na dobrou drenáž.
- Zajistěte dostatečné větrání ve skleníku. V horkých dnech zvažte stínování (netkanou textilií nebo vápenným nátěrem na skleník).
- Pokud jste hnojili příliš dusíkem, zkuste přidat hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Omezte dusíkatá hnojiva.
- Zkontrolujte, zda nejsou přítomni škůdci nebo jiné známky chorob.
- Vyvarujte se příliš radikálního řezu najednou. Pokud je potřeba, rozložte ho do více fází.
- Pokud máte podezření na nedostatek bóru nebo jiných stopových prvků, můžete zkusit postřik na list s příslušným hnojivem.
- Pokud máte podezření na virus, je bohužel nejlepší napadenou rostlinu co nejdříve odstranit a zlikvidovat, aby se zabránilo šíření na ostatní.
Napadené rostliny chorobou nikdy neodnášejte do kompostu, ale rovnou je spalte nebo dejte do nádob se směsným odpadem.