Zimní dávka vitamínů: jaké potraviny jsou pro vás dopingem, co vás ochrání před chřipkou

Jaké vitamíny jíst přes zimu?

Pátrali jsme po potravinách, které jsou doslova vitaminovou bombou (= mají nejvíc vitaminu C) a našli jsme hned několik, které by měly být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.

Šípky

Jestli jste nestihli před mrazy natrhat a nasušit zásobu šípků, ještě rychle vyběhněte a natrhejte alespoň přemrzlé. Vitaminů už budou mít méně (podle toho, jak moc zmrzly), ale stále to nebude zanedbatelné množství. K sušení už vhodné nebudou, raději je zamrazte. Jen pro vaši představu: čerstvé šípky obsahují podle některých údajů až 15x víc než citrusy (záleží na místě, kde rostou, a fázi zralosti při sběru) a i když usušením spousta vitaminu C zmizí, stále je to jeden z nejlepších zdrojů tohoto bojovníka proti nemocem, kterého můžeme doma mít. 

 

Červená paprika

Nejvíc vitaminu C obsahuje červená paprika (až 190 mg na 100 g), následuje žlutá a nejméně má zelená. Kdykoliv to bude možné, dopřejte si ji jako doplněk k pečivu nebo lehkou svačinu.

Černý rybíz

To, že je černý rybíz plný vitaminu C, věděly i naše babičky. Obsahuje ho až 166 mg ve 100 g. Často se z něj vyrábí džem za studena, aby se zachovalo co největší množství vitaminu. Teď v zimě ho můžete sehnat hluboce zmrazený, což je k čerstvému skvělá alternativa.

Brokolice & květák

Z neznámého důvodu je mezi lidmi vůči brokolici spousta předsudků. Možná je na čase dát jim vale a tohle zeleninové vitaminové kombo pustit do svého jídelníčku. Brokolice totiž obsahuje přibližně 120 mg vitaminu C na 100 g své váhy, květák o kapku méně, 76 mg, a jsou tak žhavými adepty do zimních teplých zeleninových salátů. 

 

Jahody

Kupovat si teď čerstvé jahody v obchodě je samozřejmě nesmysl, ale jestli máte z léta pár kousků na mrazáku, rozhodně je zařaďte do jídelníčku. Jahody obsahují 66 mg vitaminu C na 100 g a patří tak mezi ovoce s jeho nejvyšším množstvím.

Až budete plánovat, co na zahradě příští rok pěstovat, určitě zařaďte i výše popsané druhy zeleniny a ovoce. Na pěstování nejsou nijak náročné (kromě květáku, který je trošku citlivý na živiny) a pro vaše zdraví a boj s bacily jsou nenahraditelné. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada