Že lopuch není plevel, věděly i naše babičky: nasbírejte si ho právě teď, jeho kořen má mnohonásobné využití

Lopuch větší
Info ikona

Odborný název pro tento běžný plevel je Lopuch větší, nicméně všichni ho známe ze svých dětských let jako bodlák..

Jak kvete lopuch: květy i plody jsou rovněž zajímavé

Lopuch větší (Arctium lappa) má květy nachově, červené trubkovité v kulovitých úborech. Jejich zákrov je tvořen listeny s hákovitou špičkou, díky které se na nás dobře přichytí. Především po zaschnutí mají silně přilnavou moc a přichycují se na srst zvířat, aby tak rozšířily svá semena. Listy lopuchu známe také všichni, jako malé děti jsme je používaly nejen místo deštníků. Jsou velké, srdčité, řapíkaté a měří okolo 50 cm.

Kořen z lopuchu
Info ikona

Kořen z lopuchu je hlavní ingridience v lidovém léčitelství

Co z lopuchu používáme k léčbě? Hlavně kořeny, které sbíráme až do jara

Pro léčivé účinky se sbírají především mladé kořeny a nejlepší doba pro sběr je konec léta přes podzim až do jara a to do doby, než začne kvést. V tu dobu už se totiž snižuje množství účinných látek v kořeni a vše se přesouvá do nadzemní části, pro květy. Kořeny očistíte, omyjete a sušíte v troubě nebo sušičce při teplotách kolem 35 °C. Teplota při sušení nesmí být vyšší, než 50 °C, jinak by to opět mělo vliv na snížení účinných látek.

Na co se používá lopuch: budete se divit, je doslova multifunkční

Kořeny lopuchu obsahují řadu cenných látek prospěšných pro naše zdraví, jsou to zejména bílkoviny, třísloviny, vitamín C, hořčík a draslík. Obsahuje také inulin, což je polysacharid zodpovědný za úpravu hladiny cukru v krvi. Lopuch má rovněž vliv na trávení a posílení imunity. Usušíte si ho buď sami, nebo ho lze běžně zakoupit v lékárnách, ve zdravé výživě nebo v bylinkářství. Lopuch se užívá buď vnitřně, nebo zevně například na zlepšení kvality kůže, pokožky hlavy a vlasů, kdy se používá oplach z odvaru nebo vylisovaný olej, který je nutno vmasírovat do pokožky.

V jaké formě se lopuch užívá: jako prášek, čaj i tinktura

Sušené kořeny lopuchu se při potížích užívají asi měsíc a máte na výběr, zda ho budete užívat jako prášek, který zapijete vodou, nebo z něj uděláte čaj, který se zalévá pouze horkou vodou. Lidé ho užívají také jako tinkturu, kdy drcený kořen naložíte do lihu minimálně na čtrnáct dnů.

Mám lopuch užívat vnitřně nebo zevně? Záleží, co vás trápí, můžete s ním poskytnout i první pomoc

Vnitřně ve formě čaje, tinktury či drceného prášku se lopuch užívá při poruchách trávení, pálení žáhy, snížení únavy, při léčbě cukrovky, kdy upravuje hladinu glukózy v krvi, čistí krev (užívá se společně s kořenem smetánky lékařské a hořčice) nebo působí jako projímadlo a ulevuje při zácpě.

Vně se kořen používá ve formě obkladů, oplachů či výluhů a pomáhá při kožních onemocnění (plísně nehtů), zmírňuje akné, ulevuje při otocích, svědění a modřinách, pomáhá proti vypadávání vlasů a proti tvorbě lupů a celkově podporuje růst vlasů a zdraví pokožky. Chcete-li lopuch používat k oplachům vlasů, je dobré ho zkombinovat ještě s kopřivou. Pomačkaný list lopuchu se také používá jako první pomoc při různých otocích či svědění v lese.

V kuchyni využijete i jeho listy

Máte-li rádi výzvy, především co se týče netradičních a nových chutí, sníst můžete i jeho mladé listy. Jestliže budete chtít ochutnat listy lopuchu, rozhodně je netrhejte někde na skládce, u silnice nebo u pole, kde zemědělci mohli aplikovat nějaký postřik. Takže buď z vlastní zahrady, nebo tam, kde nehrozí výše zmíněná rizika. Mladé listy lopuchu se krájí na tenké nudličky, mají jemně nahořklou chuť a křupou. Hodí se do salátů a lahodné jsou v kombinaci s křenem a smetanou.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada