Zbavte se neplodných výhonů v korunách ovocných stromů jednou provždy: kdy a jak odstranit vlky, aby znovu nevyrostly

Vlky, resp. nevyzrálé silně rostoucí letorosty zahušťují korunu, nevytvářejí květní pupeny, mají velké rozestupy mezi jednotlivými listy (dlouhá internodia) a nevyprodukují tolik organických látek, kolik jich spotřebují. V korunách pěstovaných ovocných stromů proto nejsou vlky vítané. 

Proč vlky v korunách stromů vůbec vyrůstají

Vlky jsou vlastně obrannou (sebezáchovnou) reakcí stromu. Vyrůstají ze spících pupenů, které probudí např. výrazný hluboký řez (zmlazení) nebo třeba poranění, choroba, nevhodné podmínky k růstu stromu, špatně provedená prořezávka apod. Málokdo však ví, kdy a jak je odstranit, aby na stromě znovu nevyrostly. 

Kdy se vlky z ovocných stromů odstraňují 

Nejsnazším řešením je vlky ze stromu vylomit, a to ideálně v červnu, kdy nejsou ještě příliš zdřevnatělé. Dalším vhodným termínem je srpen, kdy se doporučuje je odříznout. Pokud jste však obě příležitosti propásli, další možnost nastává během zimního řezu v předjarním období. 

Jak nejlépe vést řez při odstraňování vlků 

Při odstraňování vlků můžete použít buď klasický řez na větevní kroužek, nebo řez na patku. Jako patka se přitom označuje krátká část odstraněného výhonu (dlouhá do 10 mm), která se na stromě ponechá. Patka sice nemá zřetelné pupeny, ze spících pupenů z ní však může vyrůst plodonosný obrost (pravděpodobnost je až 40 %). Tento řez se uplatňuje ale jen u jádrovin

Zdroj: autorka s použitím publikace Ovocnictví (Blažek a kol.) 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada