Pěstujte jahody i na balkoně: nejlépe stáleplodící odrůdy v samozavlažovacích nádobách

K pěstování jahodníků na balkoně se hodí zejména stáleplodící (remontantní) odrůdy, které kvetou a plodí od jara do podzimu, případně stáleplodící a zároveň převislé odrůdy (kvetou a plodí na dlouhých šlahounech). Záleží na tom, jestli chcete rostliny pěstovat v truhlíku nebo v závěsném koši

Jahodníky na balkoně potřebují slunce, vodu a živiny

Jahodníky je nejjednodušší pořídit jako kontejnerované sazenice, které je možné na jaře (v dubnu) hned vysadit. Při jejich nákupu si všímejte, jestli mají silná „srdéčka“, svěží listy beze skvrn, zda jsou rostliny dobře zakořeněné a celkově působí vitálně. Možností je i objednání prostokořenné frigo sadby

Jahodníky by měly být na balkoně osluněné, ale zároveň uvítají místo chráněné před větrem a stín přes polední slunce. K dobrému růstu také potřebují pravidelnou zálivku (zvláště v období mezi kvetením a dozráváním jahod), vyhovovat jim proto budou samozavlažovací nádoby (ideálně s přepadem, který zabrání přemokření). Jahodníky se neobejdou ani bez živin – ještě před výsadbou do půdy zapracujte vhodné organominerální hnojivo, které se bude postupně uvolňovat. 

Stáleplodící odrůdy jahod, které se hodí na balkon

Ze stáleplodících odrůd může pořídit např. velkoplodé odrůdy 'Selva' a 'Grandian' nebo převislé 'Mara de Bois', 'Fragoo White', 'Elan', 'Camara' a další. 

Jak vysadit jahodníky do nádob nebo závěsných košů

Půda v malých nádobách rychle vysychá. Vysaďte proto jahodníky do větších truhlíků nebo květináčů, v nichž zůstane substrát déle vlhký a rostliny získají dostatek prostoru pro kořeny. Rostliny sázejte tak, aby srdéčka zůstala nad povrchem půdy, a po výsadbě jahodníky zalijte. Úrodu jahod zvýšíte vyštipování všech poupat nasazených do poloviny května. 

Pokud jste se rozhodli vysadit jahodníky do závěsných košů (třeba kvůli nedostatku místa), vystelte je nejprve perforovanou fólií, která zabrání vyplavování půdy po každém zalití, ale umožní odtok přebytečné vody. Na ni nasypte vrstvu lehčeného granulátu, který poslouží jako drenáž, a pak teprve připravenou půdu nebo substrát. Do koše o průměru 30 cm můžete vysadit tři až čtyři jahodníky. 

Jahodníky v nádobách přezimujte mimo mráz

Na zimu rostliny zbavte všech šlahounů a nádoby přemístěte na chladné, ale bezmrazé a světlé místo. Možností je také nádoby zapustit do půdy na zahradě nebo uskladnit ve skleníku či v pařeništi.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada