Ještě používáte mulčovací fólii? Vyhoďte ji a nahraďte kartonem a přírodní mulčí, ušetříte majlant

O výhodách i nevýhodách mulčovací fólie už jsme několikrát psali. Nebudeme se tedy opakovat, jen shrneme, že se nejedná o žádný zázrak ve smyslu funkčnosti, z hlediska přírody jde navíc mírně řečeno o diskutabilní záležitost. Faktem je, že stále víc zahrádkářů ji ze svých zahrad odstraňuje a nahrazuje materiály, které máme všichni po ruce a jsou (téměř) zadarmo. Navíc často fungují lépe než kupovaná fólie.

kartonová mulč
Info ikona

Proč je karton skvělou mulčí

V přírodních zahradách a těch, kde se jejich majitelé vyhýbají používání zbytečné chemie, je karton (zbavený samolepek a bez potisku) velmi oblíbeným materiálem. Skládá se většinou z celulózy, dřeva a sběrového papíru, takže z přírodě bezpečných materiálů a během pár měsíců se úplně rozloží. Skvěle se hodí jako příměs do kompostu (natrhaný na kousky ho pěkně nadlehčí) a zároveň je funkční růstovou bariérou pro plevel. 

Stačí ho rozložit v jednolité vrstvě na místa, která nechcete, aby zdobil nežádoucí porost a zasypat vrstvou další přírodní mulče. Než se karton rozloží, zabrání plevelům v růstu, většina z nich bez přístupu světla dokonce uhyne, zároveň ale podpoří podzemní život.

Na karton dejte vrstvu přírodního materiálu

Karton sám o sobě samozřejmě nebude fungovat, protože je lehký a buď by ho odvanul vítr nebo by si ho nadzvedly rostliny schované pod ním. Navíc to není nic pěkného na pohled. Proto je třeba zasypat ho jakoukoliv mulčí. Můžete samozřejmě koupit mulčovací kůru nebo štěrk, pokud ale chcete dotáhnout celý proces s minimálními (nebo žádnými) náklady, sáhněte po materiálech, které máte na zahradě k dispozici. Perfektně funguje tráva, sláma (nebo seno), případně štěpka z listnatých stromů, která vznikne rozdrcením větví z prořezu. Můžete ji využít i k zelenině, vždy ale nechte těsně kolem rostlin prostor, ať se jich mulč přímo nedotýká. Zvlášť čerstvý materiál jako je tráva se vrstvením zahřeje a mohl by rostliny popálit.

Přírodní mulč vypadá velmi dekorativně (třeba štěpka se hodí nejen na přírodně vypadající zahrady), odspoda postupně tleje, čímž vyživuje půdu a rostliny pod sebou.

Kouzlo funkčního mulčování tkví v dostatečné vrstvě

Žádná mulč není stoprocentní a v každé (i v na začátku zmiňované mulčovací fólii) se plevel objeví. Něco proroste, něco se vysemení a klíčí na povrchu. Abyste množství plevele minimalizovali, aplikujte vždy alespoň 10 cm vysokou vrstvu mulče. Zajistí, že se k plevelu pod ní nedostane žádné světlo a snáz je zahubíte. Pokud už náhodou něco proroste, jde velmi snadno odstranit. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada