Používáte v zahradě oblíbenou mulčovací fólii? Až si přečtete následující řádky, nejspíš ji vyhodíte

V obchodech ji najdete pod spoustou názvů, vždy se ale jedná o fólii vyrobenou z ropy, která se dřív nebo později rozpadne a do půdy uvolňuje spoustu látek. Ze začátku jsou to barviva, po jejím rozpadu zůstávají v půdě mikroplasty (nemluvíme teď o fóliích vyrobených z juty nebo kokosových vláken, které jsou přírodní a rozložitelné). Přesto ji najdeme na spoustě zahrad. Především proto, že slibuje bezúdržbové záhony. 

mlučovací kůra, trvalky
Info ikona

 

Jak funguje půda?

Nejspíš si základy přírodních půdních procesů pamatujete ze školy. Pojďme si ale to nejnutnější zopakovat: všechny přírodní materiály (listí, zbytky rostlin, mrtví drobní živočichové…), které dopadnou na zem, postupně za přístupu vzduchu a vody tlejí, čímž se vytváří humus. Ten s radostí zatahují žížaly žijící v půdě do hloubky, svými cestičkami ji provzdušňují, výkaly vyživují a v takto načechrané a vyživené půdě se skvěle daří rostlinám. Samozřejmě nejen těm, které v ní chceme pěstovat, ale i divokým a plevelu.

Mulčovací fólie žížaly
Info ikona

 

Co udělá geotextilie s půdou?

Netkaná textilie (často zvrchu pokrytá vrstvou mulče) zem oddělí od vzduchu, částečně vody  i vnějšího prostředí, takže pod ní vznikne specifické prostředí. Teď možná namítnete, že vodu propouští. To je pravda, ale děje se tak do chvíle, než se mulč na ní položená, začne rozkládat a postupně ucpe póry ve fólii.

Z půdy pod fólií se velmi rychle odstěhují půdní mikroorganismy i žížaly, protože tu nemají potravu, vzduch ani vodu. Do země se nedostává žádný humus zvnějšku a z původně načechrané úrodné půdy postupně vzniká hutné neúrodné prostředí, ve kterém se nebude dařit ani trvalkám.

mlučovací kůra, trvalky
Info ikona

 

Co na textilii řeknou vaše trvalky?

Upřímně, moc nadšené nebudou. V hutné půdě se jim bude těžko kořenit, takže vytvoří kořenové baly na povrchu záhonu, někdy se dokonce zespoda “chytnou” mulčovací fólie nebo ji dokonce protrhnou, aby se dostaly k tolik žádoucímu humusu, který se drží na povrchu. Zároveň se nebudou rozrůstat a množit, protože nebudou mít kudy vyhnat ven odnože.

Mulčovací fólie v zahradě
Info ikona

 

Plevelu fólie nevadí

Paradoxně bude fólie plnit svou hlavní funkci, tedy ochranu před plevelem, pouze dočasně. Některé úporné druhy si z ní totiž nic nedělají a po několika pokusech ji dokážou prorůst (a pak se odstraňují o to hůř), případně se jejich semínka uchytí na povrchu, ve vrstvě tlející mulče. Ani v jednom případě to pro zahradníka není výhra.

Mulčovací fólie v zahradě, hyacint
Info ikona

Jak mulčovací fólii nahradit

Nejtěžší bývá na zahradách starou fólii odstranit a vyhodit. Většinou je potrhaná a prorostlá plevelem i kořeny chtěných rostlin, a tak tahle činnost zabere dost času. Ale vyplatí se to.

K mulčování můžete použít materiály, které máte po ruce, takže vás jejich aplikace nebude stát ani korunu. Místa mezi trvalkami můžete pokrýt kartonem (nebarveným a zbaveným všech samolepek) a na něj dát vrstvu mulče, slámy, trávy, štěpky nebo mulčovací kůry (pozor, mulčovací kůra je kyselá, proto se hodí jen pro kyselomilné rostliny, ostatním dopřejte štěpku z listnatých stromů). Než se karton rozloží, zahubí plevel, který by jinak rychle vyrostl. Později už jen párkrát do roka obejdete záhony a vytrháte vzrostlý plevel (z vrstvy mulče to jde daleko snáz než z nezamulčovaných záhonů) a v případě potřeby doplníte vrstvu mulče.

Při zakládání nových záhonů můžete také využít karton, případně jutovou nebo kokosovou rohož. Ta se hodí především pro založení záhonů ve svahu, pomůže omezit erozi půdy a zároveň se po čase úplně rozloží.

Zdroj: zahradananiti.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada