Exotika v květináči: pěstujte gloriózu a arizému a budete žasnout, co příroda dokáže vykouzlit za divy
Exotika v květináči
Exotické druhy rostlin dnes již běžně zakoupíte ve většině zahradnictví nebo si je můžete objednat přes nějaký e-shop. Nicméně u některých druhů je vhodnější, pokud je pěstujete v nádobě a důvod je praktický. Většina exotických rostlin se úplně nekamarádí s našimi zimami, obzvlášť nachází-li se zahrada ve vyšších polohách. Budete-li rostliny pěstovat v nádobách, můžete je včas přenést do místnosti, kde budou chráněny před mrazem, a na jaře, jakmile to počasí dovolí, je zase můžete vynést ven. Nádoby s exotickými rostlinami se většinou umisťují tam, kde na ně dobře uvidíte. Takže na balkon, terasu, k posezení, do předzahrádky nebo celou nádobu umístíte do zahrady. Zkrátka na místo, kde se vám rostlina bude moci ukázat v celé své kráse.
Kráska jménem glorióza
Glorióza patří mezi popínavé exotické rostliny a pokud navštěvujete květinářství, mívají v nabídce právě tuto krásku. Taková kytice či aranžmá s gloriózou působí honosně a také si za ně většinou připlatíte. Glorióza pochází z tropů Asie a Afriky, a právě takové podmínky, jako má ve své domovině, byste ji měli vytvořit i vy doma. Dejte si na ní ale pozor, je jedovatá. Nicméně pokud ji nebudete ochutnávat, obávat se nemusíte. Nejčastěji se pěstuje druh glorióza vznešená (Gloriosa superba).
Jaké má glorióza nároky
Díky jejímu původu vyžaduje glorióza dostatek slunce a tepla, miluje teploty kolem 25 °C, přičemž vyhřátá musí být i půda, a to minimálně na 20 °C. Jakmile má tato exotická rostlina dostatek světla, vždy vykvete a je jedno, jaké roční období právě panuje. Takže pokud ji někdo pěstuje v zimní zahradě, kde je teplota minimálně 25 °C, z květů gloriózy se může spolehlivě radovat. Vyhovuje jim půda humózní a propustná, aby se v ní nedržela voda.
Gloriózu pěstujte z hlíz
Chcete-li tuto exotickou rostlinu pěstovat, buď si ji zakoupíte již zapěstovanou nebo si koupíte hlízy, které vysadíte. Hlízy vás vyjdou samozřejmě levněji. U hlíz platí taková zvláštní úměra, čím delší hlízu máte, tím více květů bude rostlina mít. Je to dáno tím, že na jeden centimetr hlízy má rostlina jeden květ. Hlízy jsou ale velmi křehké, a jakmile při manipulaci s nimi ulomíte vrchol, máte smůlu, taková hlíza už většinou neobrazí, protože jiné pupeny tam nejsou. Množí se tedy spíše semenem, která se vysévají v březnu.
Jak se hlízy vysazují a uchovávají
Hlízy gloriózy se přes zimu uchovávají v mírně vlhké rašelině nebo i v suchu při teplotě kolem 18 ° C. Do teplého skleníku do nádob, nebo do volné půdy, se hlízy exotických rostlin vysazují už během února až do konce července. Hlíza se do nádoby se substrátem pokládá vodorovně, zhruba 3-5 cm pod povrch půdy. Substrát udržujeme vlhký. Rostoucí gloriózy je třeba hnojit rozpustnými hnojivy, a to až do doby, než odkvete. Po odkvětu ji zhruba za 6 týdnů přestaneme zalévat, aby hlíza zatáhla. Jelikož je glorióza popínavá rostlina, nezapomeňte k ní dodat vhodnou oporu, aby se měla po čem pnout.
Arizéma má velmi nevšední květ i plod
Druhou exotickou rostlinou, kterou je lépe pěstovat v nádobě, je Arizéma, rovněž hlíznatá rostlina pocházející z Asie, Afriky a částečně ze Severní Ameriky. Hlíza arizémy je jedovatá, ale u některých druhů jsou hlízy po uvaření jedlé. Arizéma je velmi netradiční rostlinou, která na sebe právem poutá veškerou pozornost, a to nejen svým květem, ale i zvláštním plodem. Pěstují se nejčastěji dva druhy, a to Arisaema ringens a Arisaema candidissima.
Jak arizéma vypadá
Dalo by se říct, že tato exotická rostlina připomíná kalu nebo áron, protože stejně jako u nich je květenství složené z barevného toulce a palice. Existují však i druhy arizémy, ozdobné hlavně svým toulcem, který je různě barevný a palice není téměř nepatrná, jako je tomu třeba u kaly. Listy jsou také atraktivní a po odkvětu se květ promění v plodenství s červenými plody, ve kterých jsou semena, jimiž lze arizému množit.
Jak se arizéma pěstuje
Stejně jako u gloriózy potřebujete mít hlízu, kterou vysadíte do propustného, živného substrátu s dostatkem humusu. Arizému vysaďte do hlubší nádoby, kde nad hlízou bude minimálně 10 cm substrátu. Substrát by měl být neustále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený.
Hlízy arizémy zazimujte
Tuto exotickou rostlinu musíte stejně jako gloriózu před zimou včas ochránit a nechat hlízy přezimovat. Hlízy přezimují stejně, jako třeba brambory nebo jablka, takže vyžadují chladno. Na jaře pak se vysazují do substrátu zhruba 15 cm hluboko.
Jak jsou obě exotické rostliny nádherné, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.