Zapomeňte na nudné květiny: Sporýš přímý rozzáří skalky bez kapky péče

Sporýš přímý, nenáročná a suchomilná trvalka

Sporýš přímý (Verbena stricta) patří mezi zatím jen málo doceněné nenáročné trvalky. Dorůstá do výšky asi 40-60 cm a jeho přísně vertikální stonky i širší listy mají tmavou, šedozelenou barvu. Rostlina tvoří husté trsy. Po celé léto, od začátku července až do začátku září, vykvétá modrofialovými květy, uspořádanými ve vzpřímených latách. Drobnější květy vykvétají postupně po několik týdnů odzdola nahoru a ve velkém k sobě lákají opylovače. Květenství sporýše přímého si svou dekorativnost uchovávají i po odkvětu, a hodí se proto i do suchých kytic a věnců. Jinak se odkvetlé laty z rostlin odstřihují až brzy na jaře.

Suchomilné záhony se těší velké oblibě: vyberte ty správné druhy rostlin a v období sucha zůstaňte naprosto v klidu

www.nkz.cz

Jak pěstovat sporýš přímý?

Sporýš přímý pochází ze severoamerických prérií, proto se mu i v našich podmínkách bude nejlépe dařit na sušších místech, nejlépe ve štěrkových či moderních prérijních typech záhonů, ale vzhledem k nižšímu vzrůstu i na skalkách. Sporýš přímý se svým vzhledem hodí i do přírodních a polodivokých typů zahrad.

  • Sporýš přímý nejlépe prosperuje na plném slunci, případně v mírném polostínu.
  • Půdu preferuje sušší až mírně vlhkou, ale vždy dobře propustnou, aby nedocházelo k zahnívání kořenů.
  • Sporýš přímý většinou neohrožují žádné choroby ani škůdci. Jen padlí může někdy rostliny potrápit.
  • Skromná suchomilná trvalka nevyžaduje přihnojování.
  • Sporýš přímý v trvalkových záhonech výborně doplní další rostliny, kterým nevadí sušší půda, například třapatky i třapatkovky, krásnoočka, zavinutky, řebříčky, levandule, nebo máčky.

Jak množit sporýš přímý?

Sporýš přímý se ochotně množí samovýsevem, ale ne zase tak často jako jeho příbuzní, sporýš šípovitý a sporýš argentinskýVelmi snadno se však pěstuje výsevem semen doma za oknem nebo ve skleníku. Semena se vysévají brzy na jaře, na povrch substrátu. Tuto suchomilnou trvalku však můžete množit i řízkováním na podzim či na jaře.

Jak pěstovat rozrazil klasnatý. Suchomilná trvalka do sucha bude nejkrásnější vedle kopretin a dalších rostlin

www.nkz.cz

Můžete pěstovat i další druhy sporýšů

  • Sporýš argentinský (Verbena bonariensis): Pěstuje se jako letnička nebo krátkověká suchomilná trvalka s fialovými květy. Dorůstá do výšky až 180 cm a tvoří široce rozkladité lodyhy.
  • Sporýš šípovitý (Verbena hastata): Až 150 cm vysoká trvalka pro vlhčí místa. Sporýš šípovitý neboli verbena šípovitá vykvétá v barvě fialové, růžové nebo bílé.
  • Sporýš tuhý (Verbena rigida): Pěstuje se jako nízká letnička s fialovorůžovými květy, zimu přežije jen zřídka.
  • Sporýš zkřížený (Verbena hybrida): Jedna z nejoblíbenějších balkonových květin, vysoká jen asi 25-30 cm. Vykvétá v různých odstínech růžové a fialové nebo i v bílé barvě.

Netušíte, jak suchomilná trvalka sporýš přímý vypadá? Podívejte se do naší fotogalerie.

 

FOTOGALERIE: Sporýš přímý, půvabná a nenáročná suchomilná trvalka
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada