Získejte náskok na celou sezónu, mírný leden vybízí k práci na zahradě: Stromy i kompost vyžadují vaši pozornost

Přeházejte kompost

Během sezóny ho plníte ostošest, takže měsíce, kdy vás zahrada nezásobuje organickým odpadem, jsou ideální zapracovat na kvalitním dopingu pro rostliny. 

Zatímco uprostřed kompostu probíhají velmi čilé rozkladné procesy, na okrajích, kde je chladněji (až zmrzlo), se vše rozkládá mnohem pomaleji. Je proto potřeba kompost minimálně jednou ročně promíchat a přeházet. 

Buď ho teď můžete pouze promíchat, tedy krajní části dostat doprostřed a naopak, nebo ho rovnou proházejte přes hrubé síto. Vyzrálou část, která vypadá na první pohled jako kyprá zemina, dejte stranou nebo ji rovnou rozhoďte na záhony připravené na jaro. Nezetlelé části vraťte do kompostéru, můžete je po patrech prosypávat dřevěným popelem, štěpkou nebo kuchyňským odpadem.

Podzimní a zimní zálivka
Info ikona

Nezapomeňte zalévat rostliny

Zatímco v létě na rostlinách rychle poznáte, že jim chybí voda, na podzim a v zimě už je to horší. Přitom tyto měsíce z velké části rozhodují o tom, jestli vegetace zvládne i sušší část roku. Pokud není zem pokrytá sněhem a často neprší, je důležité průběžně zalévat všechny trvalky na zahradě a nebát se pokropit i trávník. Pokud by totiž rostliny vyčerpaly zásobu vody ze země už nyní, na vegetační část roku už jim nezbudou síly.

Natřete stromy vápnem

Možná jste si na zahradách protřelých zahradníků všimli na bílo natřených kmenů stromů. Vápenný nátěr se používá z několika důvodů. Jednak působí jako izolant a chrání stromy před extrémními výkyvy teplot i ostrými slunečními paprsky a zároveň kůru a prostor pod ní dezinfikuje a zbavuje škůdců, kteří tam zazimují. K bílení se používá hašené vápno smíchané s vodou nebo speciální k tomu určené barvy a natírá se celý kmen od země až po spodní větve.

prořez stromů
Info ikona

Prořezejte stromy

Zima je ideálním obdobím k řezu stromů, především jádrovin a peckovin. Jejich usměrnění byste měli stihnout do doby než naraší, což bývá koncem března, ale v závislosti na počasí to může být i dřív. Zároveň se můžete podívat na zoubek mladým čerstvě vysazeným stromkům, kterým se provádí tzv. výchovný řez.

Vrhněte se na drobné opravy

Během teplejších dnů se můžete vrhnout do drobných oprav. Prohlédněte nářadí, jestli nepotřebuje sem tam něco přitáhnout, obejděte ploty kolem zahrady a zacelte díry v nich a zároveň dejte do pořádku pařeniště a skleníky, ve kterých už v únoru budete moci začít pěstovat první zeleninu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada