Okouzluje květy a pomáhá při kašli: Plicník je zapomenutý poklad mezi léčivkami
Léčivé rostliny na našich záhonech
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je vytrvalá bylina a léčivá rostlina původem z Evropy, snadno rozpoznatelná podle svých charakteristických znaků. Přízemní listy jsou zelené, srdčité a mají výrazné bílé nebo světle zelené skvrny. Tyto skvrny údajně připomínaly nemocnou plicní tkáň, což vedlo k jejímu tradičnímu použití při dýchacích potížích a odtud i k názvu "plicník". Listy jsou také pokryté jemnými chloupky. Zvonkovité květy rozkvétají brzy na jaře (březen až květen) v hroznech. Nápadná je jejich barevná proměna v průběhu zrání: obvykle se otevírají růžové, postupně se mění na růžovofialové a nakonec na modré. Je to způsobeno změnou pH buněčné šťávy květu, která ovlivňuje antokyanové pigmenty. Rostlina obvykle dorůstá výšky asi 20-30 cm.
Tradiční a moderní využití
Plicník lékařský má dlouhou historii v tradiční lidové medicíně jako léčivá rostlina především pro své údajné blahodárné účinky na dýchací systém. Používal se k léčbě kašle, bronchitidy, astmatu a dalších plicních onemocnění, protože se věřilo, že pomáhá s vykašláváním hlenu a má protizánětlivé vlastnosti. Používal se také k hojení a regeneraci sliznic v dýchacím a trávicím traktu. Dále se užíval při žaludečních a střevních potížích, problémech s ledvinami a močovými cestami, ke zvýšení srážlivosti krve a jako diuretikum. Zevně se aplikoval na kůži jako adstringens a k léčbě ran, popálenin a kožních onemocnění, jako je ekzém.
V moderní vědecké medicíně se plicník lékařský k přímé léčbě příliš nevyužívá. Nicméně je součástí homeopatických přípravků a jeho extrakty se někdy objevují v doplňcích stravy, bylinných směsích a kosmetických produktech.
Pěstování léčivých rostlin
Plicník lékařský je poměrně snadno pěstovatelná rostlina. Preferuje částečný až plný stín, špatně snáší horká, suchá a slunná místa, kde se jeho listy mohou spálit nebo zvadnout. Vyžaduje chladnou, humózní, na organické látky bohatou, rovnoměrně vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Nesnáší přemokření. Lze ho množit semeny nebo častěji dělením trsů na podzim po odkvětu.
Je důležité si uvědomit, že i když je obecně považován za bezpečný, někteří jedinci mohou zažít alergické reakce. Stejně jako u každého bylinného léku je vhodné před použitím plicníku lékařského konzultovat užívání se svým ošetřujícím lékařem, zvláště pokud máte stávající zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky.