Když teď založíte nové jahodiště, budete příští sezónu sbírat koše sladkých jahod. Postup krok za krokem

Nový záhon pro jahody vybírejte tak, aby byl co nejslunečnější, minimum je 6 hodin slunečního svitu, ideálních je ale 8. Sluníčko a teplo na záhoně způsobí, že budou plody nejen krásně vybarvené, ale hlavně neskutečně lahodné. Vyhněte se také místům, kde jste v posledních minimálně 3 letech pěstovali jahody, rajčata nebo brambory.

Jak připravit záhon pro jahody

  1. Povrch nového záhonu nejprve důkladně zbavte plevele, ušetříte si čas do budoucna.

  2. Základem velké úrody jsou živiny. Spousta živin. Budoucí záhon proto do hloubky přeryjte, do půdy zapracujte minimálně kompost, ještě lepší bude uleželý hnůj.

  3. Jestli chcete zamezit růstu plevelů a trochu si ušetřit práci, můžete na povrch záhonu rozložit vrstvu nepotištěného kartonu a do něj vytvořit otvory na jednotlivé sazenice. Až je vysadíte, celý záhon zamulčujte.

  4. Jahody preferují lehčí, dobře propustnou půdu. Jestli máte na zahradě spíš těžší a jílovitou, zapracujte do záhonu víc organického materiálu a trochu drobného štěrku.

  5. Než do záhonu vysadíte sazenice, nechte ho pár dní slehnout. Vyhnete se tak problémům s příliš hlubokou výsadbou, na kterou jsou jahody citlivé.

Sazenice jahod

Do nového záhonu přestěhujte zdravé sazenice z původního jahodiště, ještě lepší ale bude, když vysadíte úplně nové. Nemáte je? Nechte původním jahodám růst šlahouny a nechte je zakořenit. Tento způsob je osvědčený a hlavně získáte spoustu sazenic zadarmo. 

Pokud budete pořizovat nové, máme jeden praktický tip: namixujte odrůdy tak, abyste maximálně prodloužili sezónu. Při správné kombinaci totiž dokážete sklízet jahody od května až do srpna, stačí promíchat rané, polorané a pozdní druhy jahod:

  • Rané odrůdy jahod: Tyto jahody začínají plodit v květnu a červnu. Příkladem rané odrůdy je Honeoye.

  • Středně rané odrůdy jahod: Tyto odrůdy začínají plodit v červnu a červenci. Zástupcem této skupiny je např. Elsanta.

  • Pozdní odrůdy jahod: Tyto odrůdy začínají plodit až v červenci a mohou pokračovat až do srpna. Odrůda Florence je jednou z nich..

Jak sázet jahody

Při výsadbě dodržte dostatečné rozestupy. I když se vám teď bude zdát, že doporučená vzdálenost mezi keříčky alespoň 30 cm je příliš velká, nepodlehněte pokušení a nezmenšujte ji. Zbytečně byste v záhoně vytvářeli prostředí vhodné pro škůdce a nemoci, nehledě na to, že jahody ocení, když se budou moci rozrůst.

Každou rostlinu zasaďte jen tak hluboko, aby jí zůstalo nad zemí středové srdíčko (místo uprostřed, kde se setkávají listy) a bezprostředně po výsadbě ji nezapomeňte několik týdnů pravidelně zalévat. Podpoří to zakořenění a zvýší její odolnost před vymrznutím.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada