Jak zazimovat jahody? Pro skvělou úrodu příští rok stačí udělat málo

Zazimování jahod není žádná věda a když na něj nedejbože zapomenete, většinou se nestane nic strašného. Možná pár keříčků pomrzne, ale většina zimu zvládne bez problémů.

Jahodníky na podzim ostříhejte
Info ikona

Jahodníky ostříhejte

Všechny listy přes zimu uschnou, takže je můžete bez milosti ostříhat. Udělejte to cca 5 cm nad zemí, kdybyste střihli hlouběji, mohli byste zasáhnout středové srdíčko, a to by bylo pro rostlinu fatální. Výhodou kompletního střihu je, že se zároveň zbavíte i šlahounů, které jahodníky vyhnaly, a na jejichž konci roste nová sazenice. 

Mladé sazeničky doporučujeme nevyhazovat, ale přesadit do květináče a schovat do jara třeba do skleníku. Získáte tak zásobu mladé sadby, kterou můžete využít v případě, že by některé ze stávajících rostlin nezvládly zimu nebo jste se na jaře rozhodli, že chcete jahodiště rozšířit.

Šlahouny se sazenicemi ostříhejte i v případě, že nové sazenice nechcete. Zbytečně rostlinu vysilují a sílu bude na zimu potřebovat.

Tip: větší záhony s jahodami můžete na podzim přejet sekačkou. Nastavte si ale výšku seče dostatečně vysoko, abyste nenarušili srdíčka.

Záhon vyplejte

Je dost pravděpodobné, že jste se na jahodovém záhoně nebyli podívat od chvíle, kdy jste sklidili první jahodu. Možná vás teď překvapí, jak jsou keříčky zarostlé plevelem (pokud jahody nepěstujete na mulčovací fólii), a to jim nedělá dobře. Pečlivě je proto okopejte, jahody mají rády prostor a prokypřená půda se bude hodit na podzimní hnojení.

Zjara jahody obrazí nejprve ve středovém srdíčku
Info ikona

Hnojením jahod si zajistíte lepší úrodu

Jako každá plodová rostlina jsou i jahody náročné na živiny. Dopřejte jim proto na podzim přírodní živiny v podobě vyzrálého kompostu nebo čerstvého hnoje. Obojí můžete lehce zapracovat do půdy a zejména u hnoje si dejte pozor, ať nezasypete i rostliny. Hrozilo by jejich popálení.

Jestli pěstujete jahody na fólii, hnojení touto formou nemá smysl, živiny by se přes plachtu do země nedostaly a biologický materiál by se rozkládal na ní. V tom případě sáhněte po kupovaných hnojivech s menším obsahem dusíku, která se aplikují přímo k rostlinám.

Mulč udrží vše na svém místě

Prostor mezi jahodníky vydatně zasypte mulčí, může to být vrstva sena, slámy nebo štěpky z listnatých stromů. Vše má dva cíle: udržet živiny v půdě a zajistit suché podloží pro plody příští rok. Ve vlhku jahody rády zahnívají. 

O víc se teď starat nemusíte, většina tuzemských odrůd jahod zvládne i mrazy. Kdyby ale přišla přeci jen extra tuhá zima, můžete je pro jistotu přikrýt chvojím nebo bílou netkanou textilií.

 

Zdroj: www.petrazahradnici.cz