Jak připravit trávník na zimu, abyste si ho do jara nezlikvidovali. Největším nebezpečím je tvorba plísní a skvrn ze spadaného listí

Největším nebezpečím pro trávník je v zimě tvorba plísní a skvrn ze spadaného listí, příliš hutný koberec nebo to, že se stébla polámou. Je proto dobré dodržet 3 základní kroky podzimní péče:

Nenechte ležet listí na trávníku

Listí sice rychle tleje a dodá zemi pod sebou hromadu živit, na trávníku ho ale nenechávejte ležet. Zvlášť pokud vám záleží na jeho bezchybném vzhledu. Tlející listí, pokud je ho na jednom místě větší množství, udělá na trávníku nevzhledné fleky, případně ho lokálně oslabí nebo úplně zahubí. Dejte si tedy tu práci a jednou týdně spadané listí shrabejte. Můžete ho dát do pytle, ten proděravět a pevně uzavřít. Do jara z něj vznikne superhnojivo v podobě tzv. listovky. Případně ho použijte jako teplou peřinu na zimomřivější trvalky.

 

Jak vertikutovat trávník na podzim

Jarní vertikutaci už jsme si dávno zažili, na tu podzimní se ale často zapomíná. Přitom je to způsob, jak porost zbavit zbytků vegetace, plsti nebo mechu, co se v něm během sezóny usadil. Prořezáním se trávník ozdraví a navíc tak vytvoříte vhodné podmínky, pokud je potřeba porost někde dosít. 

S vertikutací nečekejte až na mrazy, čím dříve na podzim ji provedete, tím lépe. Vhodná doba je, dokud tráva roste, nejpozději byste měli tento zákrok provést 3 týdny před mrazy, aby vegetace mohla zregenerovat.

 

Poslední sekání naplánujte na začátek listopadu

Naposledy trávu posekejte podle počasí koncem října nebo začátkem listopadu. Na zimu je vhodnější nechat pažit co nejkratší, pokud vám to terén a sekačka dovolí, klidně na pouhé 3 cm. Dlouhá zmrzlá stébla byste totiž v zimě snadno pošlapali a polámali, takže by měla tráva na jaře náročnější návrat do života. A co s posekanou trávou, klidně ji rozhoďte jako mulč na prázdné zeleninové záhony nebo mezi trvalky. Poskytne jim základní ochranu před mrazy a při tlení zem pod sebou krásně vyživí. 

 

Kdy se na podzim hnojí trávník

Zatímco v průběhu roku je potřeba trávníku dopřát hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst, těsně před zimou, na přelomu října a září, je vhodnější sáhnout naopak po hnojivech s vyšším podílem draslíku a omezeným množstvím dusíku. Draslík totiž pomáhá tvořit buněčnou stavbu rostlin a pokud ho aplikujeme před zimou, zvýší odolnost zeleně proti vymrznutí a napadnutí houbovými chorobami.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.