Díky tomuto ovoci budete věčně mladí: granátové jablko ale musíte správně zazimovat, jinak ho neochutnáte

Co symbolizuje granátové jablko: především plodnost

Granátové jablko nebo také marhaník granátový (Punica granatum) je prastará užitková dřevina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Její semena, granátová zrna, byla symbolem plodnosti a konzumují se více než 5 000 let. Granátové jablko pochází ze starověké Perské říše, která zahrnovala dnešní Řecko, Turecko, Írán a Irák, odtud se postupně rozšířilo do celého světa. Granátová jablka lze dnes již běžně pěstovat v nádobách, kvete během července až srpna jasně červenými květy, které jsou rovněž velmi dekorativní.

Na co se používá a jak se jí granátové jablko

Z granátového jablka se využívá hlavně šťáva, ze které se vyrábí řada známých koktejlů, kde se využívá jako sirup grenadina, používá se do džusů, známý je také orientální nápoj šerbet. Zrníčka se používají v kuchyni, kde se přidávají do různých salátů. Právě chutná zrníčka se konzumují nejvíce a vychutnáte si je hlavně v syrovém stavu, nebo jimi můžete vylepšit snídani, kde je přidáte do jogurtu či müsli.

Proč jíst granátové jablko? Nikdy nezestárnete

Zestárneme sice jednou všichni, ale díky pravidelné konzumaci granátového jablka můžete stárnutí malinko oddálit. Toto stále nepříliš časté ovoce obsahuje aktivní látky a antioxidanty a dokáže bojovat proti předčasnému stárnutí. Stimuluje totiž přirozené regenerační procesy kůže, působí proti volným radikálům a podporuje obnovu buněk.

Jak pěstovat granátové jablko

Někteří pěstitelé granátové jablko pěstují ve volné půdě v zahradě, na chráněném stanovišti, nicméně praktičtější je ho pěstovat v nádobě. Díky tomu ho lze před zimou lépe chránit. Tento keřík na jaře umístíme do polostínu, aby mu silné sluneční paprsky nepopálily nové listy. Později ho ale přemístíme na plné slunce, kde pokvete. Máte-li granátové jablko ve stínu, sice poroste, ale nebude se mu chtít do květu, natož plodit. Už dle vzhledu je jasné, že tato rostlina vyžaduje teplo, umístěte ho tedy na chráněné stanoviště, nejlépe někam ke zdi. Důležitá je zálivka, kdy od března do druhé poloviny června marhaník vydatně zaléváme a přihnojujeme

Jak správně zazimovat granátové jablko

Granátové jablko přezimuje výborně, i když se tváří jako velká „fajnovka“. Před uložením do zimoviště je vhodné, odstřihnout slabší větve a hlavní stonek zkrátíme o třetinu. Rostlinu pak umístíme do světlé místnosti s teplotou od 2 do 6 °C a během přezimování hlídáme, aby substrát příliš nevyschnul. Marhaník se dobře množí pomocí dřevitého řízkování, kdy se během února a března odeberou neolistěné výhony o délce asi 10 cm a síle tužky. Lze ho namnožit také na jaře pomocí semen.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.