Co ptákům (ne)sypat do krmítka: udělejte si v tom jednou pro vždy jasno

Čím krmit ptáky

Vemte selský rozum do hrsti a do krmítek sypte všechno to, co lze najít přirozeně v přírodě: semínka všeho druhu, ořechy, luštěniny, obiloviny, ale klidně i ovoce a zeleninu v jakékoliv formě: celé plody, pokrájené, nasušené, přemrzlé, čerstvé… 

Přirozeně se vyskytující suroviny můžete doplnit kupovanými, ale opět v co nejpřirozenější podobě. Rychlou energii ptáčkům dodá hmyz, který v zimě odpočívá pečlivě schovaný před mrazem, proto může být řešením koupě moučných červů. Když nebudete mít po ruce semínka a ovoce, klidně sáhněte do kuchyňských zásob a ptáčkům uvařte rýži nebo brambory, ale v žádném případě jídlo nesolte ani neochucujte. 

Sázkou na jistotu je nákup ptačích směsí, většinou nejsou jednodruhové a nabízejí pestrý mix všeho, co mají opeřenci rádi. Vy tak na krmítko přilákáte různorodou paletu ptáků. Podívejte se na video, natočili jsme pro vás pár užitečných tipů:

 

Co do krmítka nikdy nedávejte

Když chvíli sedíte na náměstí v kterémkoliv velkoměstě, snadno podlehnete dojmu, že ptácí (holubi a vrabci) si nejvíc pochutnají na čerstvém pečivu a zbytcích z našich talířů. To ale není pravda. Malé ptačí tělíčko není stavěné na lidskou stravu a podobně jako jiným zvířatům ji neumí strávit. Mix pečiva, zbytků z vánočního cukroví nebo vašeho nedělního oběda je pro ně doslova vražedný. Než to, raději jim do krmítka nesypte nic. Obslouží se sami jinde nebo vezmou zavděk zbytky ovoce a drobných plodů na stromech a keřích.

 

Životně důležitá je voda

Zatímco krmítka většinou ptáčkům dosypáváme často a rádi, s vodou je situace jiná. Ptáci ji samozřejmě potřebují a jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, je voda v přírodě zamrzlá a když přijdou holomrazy, nenapijí se ani sněhu. Poblíž krmítka proto vždy umístěte i pítko a dejte si pozor na to, ať je v něm voda pokud možno stále v tekutém stavu. Buď ji několikrát denně doplňujte nebo si vypomožte babskými radami: pod pítko lze umístit čajovou svíčku, která nádobu temperuje (samozřejmě nádoba nesmí být plastová nebo z jiného hořlavého materiálu) a vodě nedovolí zamrznout, existují i elektrické podložky (někdy napojené na solární zdroj).

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada