Trápí vás sucho? S pár malými fígly ho vaše zahrada zvládne se ctí

V souhrnu sice letos prší o něco víc než v jiných letech, alespoň podle průměrných dat Českého hydrometeorologického ústavu, nicméně víc než polovina krajů trpí od června suchem a horkem. Jak to v zahradě zařídit, aby vás sucho trápilo co nejméně? Řešením totiž určitě není vzít do ruky konev nebo hadici a zalévat pitnou vodou.

 

Znáte hliněnou ollu? Dejte jí šanci

Olla je prastarý zavlažovací prostředek, na první pohled jde o nádobu podobnou hliněnému džbánu s poklopem. Je jen jednou vypálená, takže zůstává propustná a může tak plnit svůj zavlažovací účel. Stačí ji zakopat až po hrdlo do země, napustit vodou a přiklopit, aby se voda neodpařovala a dovnitř nemohlo nic spadnout. Rostliny, které by od ní měly být vysazené zhruba 30 cm, přirozeně natáhnou kořeny až k nádobě, obalí ji a budou pít přímo z ní. Jedna nádoba dokáže obsloužit až 4 žíznivky a na zmar nepřijde ani kapka vody.

 

Narušujte vrchní vrstvu půdy

Pokud necháte na záhonech tvrdý škraloup vrchní půdy, veškerá voda, která se na ně dostane, rychle odteče. Vzít jednou za týden nebo čtrnáct dní do ruky kultivátor a záhony nakypřit, se vyplatí hned z několika důvodů: záhony budou vodu lépe vstřebávat, zároveň se bude voda méně odpařovat a při kypření půdy se zbavíte i plevelů. Ty totiž vašim rostlinám berou nejen vodu, ale i živiny.

 

Mulčujete? Mulčujte

Mulčování je skvělý způsob, jak sucho přelstít. Organická vrstva na záhonech působí jako bariéra před odparem vody, vláhu naopak v půdě zadržuje a navíc ji postupným odtlíváním vyživuje. Použít můžete cokoliv, co máte po ruce, vyhněte se pouze čerstvému hnoji a nakvetlým plevelům. 

 

Na mulč je vhodná čerstvá i zaschlá tráva, sláma, vytrhaný (nenakvetlý) plevel, ale i odřezky zeleniny nebo zbytky z kuchyně. Z dekorativnějších materiálů můžete sáhnout po štěpce z listnatých stromů nebo mulčovací kůře. Poslední jmenovaná se ale víc hodí do trvalkových záhonů, kde pěstujete kyselomilné rostliny. Bývá totiž nejčastěji vyrobena z kůry jehličnanů, která je přirozeně kyselá.

 

Klidně v zahradě používejte bílou textilii. Když ji přehodíte přes čerstvě vysetá semínka nebo mezi vzrostlé rostliny, zafunguje jako mulč a zpomalí odpar vody z půdy.

 

Zalévejte chytře

Letní zálivka má svá specifika a jestli máte alespoň trochu vody v sudech a nádržích nebo ve studni, šetřete s ní, co to jde. Stačí, když se budete držet pár pravidel a budete překvapeni, jak to funguje.

  • Zalévejte raději večer, až ve chvíli, kdy pominou největší horka. Voda s bude méně odpařovat a bude mít víc času dostat se do hlubších vrstev půdy.
  • Zalévejte méně často, ale o to víc. Než záhony jen lehce pokropit, raději cíleně nalijte ke kořenům každé rostliny půl konve vody. Dostane se hlouběji, což donutí rostliny také hlouběji kořenit a budou pak vůči suchu odolnější.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada