Používáte v zahradě oblíbenou mulčovací folii? Nejspíš se jí rychle zbavíte, až si přečtete následující řádky

Mulčovací folie vznikla jistě s dobrým úmyslem: zabránit růstu plevele mezi trvalkami i na zeleninových záhonech a omezit náročné opečovávání zahrady. Když se na ní položí štěrk nebo mulčovací kůra, vypadají záhony dlouho dekorativně. A bez práce.

Jenže leta používání všech těchto folii ukázala, že její použití je mírně řečeno diskutabilní. Jedná se totiž o výrobek z ropy, který se dřív nebo později rozpadne a do půdy uvolňuje celou dobu spoustu látek. Zezačátku barviva, později mikroplasty. Navíc není tak zázračný, jak by se mohlo na první pohled zdá. Brání základním přírodním procesům, a tak v ní často rostliny spíš živoří, než aby byly spokojené.

mulčovací fólie
Info ikona

Jak funguje život v půdě

Všechny přírodní materiály, které se dostanou na povrch půdy, se za přístupu vzduchu a vody rozkládají, čímž vytváří humus. Tu blahodárnou výživu, kterou milují rostliny i život pod zemí. Žížaly si ho s radostí zatahují do hloubky, zem tak provzdušňují a svými výkaly ji vyživují. Tak vzniká půda, ve které se rostlinám skvěle daří.

Mulčovací fólie žížaly
Info ikona

Co způsobí mulčovací folie

Jakmile na povrch záhonů položíte netkanou textilii a zvrchu ji ještě bohatě zasypete mulčí, okamžitě oddělíte zem od vzduchu, částečně i vody (ta se bude vsakovat hůř a hůř v závislosti na tom, jak se bude vrstva mulče rozkládat a ucpávat póry ve folii) a vznikne velmi specifické prostředí. 

Ze záhonů pod folii se postupně odstěhují žížaly a řada užitečných mikrorganismů zahyne, protože tu nebudou mít potravu, vzduch ani vodu. Do země se zvrchu nedostane žádný humus a původně načechraná půda se postupně promění v neúrodnou.

Paradoxem je, že mulčovací  příliš nevadí plevelům, jimž má zabránit v růstu. Ty urputnější si dokážou cestu nahoru prorazit skrz (a o to hůř jdou vytáhnout ze země), spousta z nich si ale najde útočiště na folii a s radostí zakoření na folii.

Mulčovací fólie v zahradě
Info ikona

Jak se žije trvalkám ve folii?

Většinou to žádná sláva není. Zatímco vy se nejspíš těšíte na bohatě zarostlý trvalkový záhon, rostliny v hutné půdě pod geotextilii špatně koření, často vytvoří kořenové baly na povrchu záhonu nebo se zespoda chytnou folie. Řada z nich se navíc množí odnožemi, které se přes souvislou pokrývku nedostanou na povrch.

Jak zatočit s plevelem jednou provždy
Info ikona

S mulčem nešetříme, použijeme dostatečnou vrstvu, jinak jsou to vyhozené peníze a zbytečná práce. 

Jak geotextilii v zahradě nahradit

Vlastně to není tak těžké a na celém procesu bývá nejnáročnější odstranění původní folie. Často je potrhaná, prorostlá vším možným, a tak je její sundání ze záhonů leckdy slušným sportovním výkonem. 

Místo původní netkané textilie využijte jiné pomůcky:

  • Nebarvený karton a na něj přírodní mulč: slámu, seno nebo drť z ovocných stromů. Karton se po pár měsících rozloží, mezitím ale zahubí většinu plevelů v zemi. Vám pak stačí dvakrát ročně obejít záhony a vytahat vzrostlý plevel. Z mulče to jde velmi snadno. A když se její vrstva ztenčí, snadno ji doplníte.
  • Při zakládání nových záhonů můžete také využít karton, případně jutovou nebo kokosovou rohož. Ta se hodí především pro založení záhonů ve svahu, pomůže omezit erozi půdy a zároveň se po čase úplně rozloží.

Zdroj: zahradananiti.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada