Zapomeňte letos na muškáty, letničky našich babiček, zažívají „boom“. Vysázejte si ledovku nebo pilnou lízinku

Afrikán, aksamitník, tagetes, to vše jsou názvy pro oblíbenou letničku různých barev a tvaru květů. Afrikány navíc, umístíte-li jej na okenní parapet, odpuzují mouchy, což věděly i naše babičky. Afrikány jsou velmi nenáročné rostliny, lze je snadno pěstovat z vlastních semínek, které nasbíráte z odkvetlých květů.

Afrikány jako přirozený ochránce rostlin proti háďátku

Právě afrikány jsou oblíbenou rostlinou pro milovníky biozahradničení a permakulturních zahrad. Patří totiž mezi ozdravné (fytosanitární) rostliny, který chrání rostliny proti škůdcům, především proti háďátku. Stačí, pokud pár rostlin afrikánů vysadíte nejen do okrasného záhonu, ale i mezi zeleninu. Nejčastěji se několik afrikánů vysazuje buď přímo mezi kořenovou zeleninu, jahody či okrasné cibuloviny, nebo z nich lze vysadit celý lem kolem zeleninového záhonku.  Pro tyto účely se hodí především nízké kultivary (Tagetes patula nana). Afrikány se hodí také k růžím, kde odpuzuje nepříjemného škůdce pilatku listovou a pomáhá i proti houbovým chorobám.

Mezi afrikány naleznete i kultivary určené k řezu (Tagetes erecta), kterému se často přezdívá „chryzantémový“, protože jeho květy jsou kulaté, plné a skutečně připomínají velkokvěté chryzantémy. Afrikány kvetou od května do října na slunci i v polostínu.

Begónie neboli ledovka kvete skutečně až do prvních mrazů a perfektně zvládá sucho

Begónie (Begonia semperflorens) je další oblíbenou letničkou, která je sice nižší, 20-30 cm, ale má rozhodně co nabídnout. Je známá také jako ledovka, voskovka či důbek. Begonie jsou křehké, dužnaté rostliny, takže při výsadbě buďte opatrní.

Listy jsou voskově zelené či hnědé a díky voskovému povlaku na listech begonie velmi dobře zvládají sucho. Nabízí širokou škálu barev a pár sazenic dokáže vyplnit celý květináč. Kvetou poměrně dlouho a to rovněž od května do října, na slunci i v polostínu. Její velkou předností je, že často kvete až do prvních mrazů. Krásná je její kombinace se starčekem nebo pileou.

Netýkavka sultánská neboli pilná lízinka pokvete i v polostínu a stínu

Netýkavka sultánská (Impatiens walleriana) neboli balzamíny jsou kompaktní, bohatě kvetoucí rostliny. Naše babičky ji často nazývaly ančička, sultánka nebo pilná lízinka. Květy jsou bílé, růžové, červené, fialové i plnokvěté. Netýkavka kvete od července do září a snáší polostín a stín.

Odkvetlé květy není nutné odstraňovat, protože balzamínka patří do skupiny rostlin se samočistícími schopnostmi.

Balzamínky vysaďte nejlépe do samozavlažovacího truhlíku, protože jsou poměrně náročné na vodu.

Chcete za nové sazenice ušetřit?

Samozřejmě, že ano. Pak tedy nakupte tyto letničky v tzv. multipacích po 10 ks, kde bývá zvýhodněná cena oproti nákupu jednotlivých rostlin.

Tagetes patula nana
Info ikona

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada