Jak vypadá a odkud pochází zákula japonská?
Zákula japonská (Kerria japonica) roste po většinu roku tak trochu bez povšimnutí, protože je to nižší až středně vysoký, opadavý keř, jehož leskle zelené, poměrně tenké větve rostou neuspořádaně, ale jakmile se na nich v průběhu května až na začátku června objeví nejčastěji zlatožluté květy, nikdo zákulu nepřehlédne. Zákula má vejčitě kopinaté, hrubě pilovité, řapíkaté listy, velké asi 2-8 cm a 3-6 cm velké, ve velké většině zlatožluté, ale výjimečně i bílé květy.
Původní druh i většina kultivarů vykvétá květy jednoduchými s 5 okvětními lístky, ale nejčastěji se vysazuje oblíbený plnokvětý kultivar Kerria japonica 'Pleniflora', který je vyšší a robustnější než zákuly s jednoduchými květy. Jeho větve rostou vzpřímeně. Někdy se stává, že zákula na podzim ještě podruhé, i když jen slabě, vykvete. Plodem zákuly jsou suché nažky. Na podzim zákula velmi časně opadává, listy před opadem jsou zbarvené do žlutavých tónů.
Zákula japonská pochází z východní Asie, její domovinou je Japonsko, Korea a Čína. Do Evropy se dostala na konci 18. století z Japonska díky anglickému zahradníkovi Williamu Kerrovi, podle kterého má i své latinské jméno. V původních oblastech výskytu roste zákula v nadmořské výšce až 3000 m, porůstá horské i podhorské svahy. V ČR se zákula pěstuje už od počátku 19. století.
Jak pěstovat zákulu japonskou?
- Zákule se nejlépe daří na slunci, ale dokáže prosperovat i ve světlém polostínu.
- Vyhovuje jí lehčí, spíše vlhká, ale dobře propustná půda s dostatkem humusu.
- Pravidelný řez nevyžaduje, jen občasné zmlazení, protože výhony starší jak 3 roky většinou zasychají.
- Pokud je to třeba, zastřihuje se zákula těsně po odkvětu.
- Zákulu málokdy napadají škůdci.
- Jedná se o dřevinu teplomilnou, která v zimě často vymrzá, ale spolehlivě pak obráží z kořenů.
Jak množit zákulu japonskou?
- Zákula se někdy až příliš snadno množí podzemními výběžky, proto je třeba její šíření po zahradě usměrnit a výhony průběžně odstraňovat. Jinak hrozí, že zákula vytvoří na zahradě hustý křovinatý, do široka rozrostlý porost.
- Zákulu však můžete snadno množit i řízkováním. Využít k tomu můžete dřevité i bylinné řízky, stačí je jen zapíchnout do vlhké půdy nejlépe pod otočenou zavařovací sklenici.
Pokud nevíte, jak vlastně zákula vypadá, podívejte se do naší fotogalerie.
Zdroj: ceskestavby.cz; nasezahrada.com