Vysaďte si na balkon letní louku nebo rozkvetlou prérii. Stébla trav doplňte květy trvalek

V tomto pojetí často vznikají záhony, které se podobají přírodním loukám – například severoamerickým prériím. Rozvolněný půvab, který jim dávají neprošlechtěné, divoce rostoucí trvalky, se od jara do zimy proměňuje a bez velké údržby přetrvává do příštích let. Tyto „indiánské záhony“ zároveň lákají řadu motýlů i dalších druhů hmyzu. 

Prérijní záhony v truhlících a nádobách

Důkazem toho, že se nový styl prosazuje, je i změněná nabídka zahradnictví: mnohem více než dřív se objevují trvalky a trávy, které si uchovaly svůj přírodní charakter a vyznačují se minimálními požadavky na péči. Jsou tedy ideálem majitelů zahrad, kteří by rádi spojili půvab s pohodou. A to všechno funguje i v malém: uvolněné prérijní záhony můžete bez obav přenést i do truhlíků a květináčů – a tedy i na balkony. 

Když se stébla a listy trav rozezní ve větru, vyvolávají příjemné vzpomínky na písečné duny, slunce a moře – zkrátka na dny, které jsou vzácnější než ty všední. Skupina trav a jejich příbuzných, důležitá pro tento styl, je natolik mnohotvárná, že pro jakoukoli nádobu najdete padnoucí druh, a obvykle ne jen jediný. 

Trávy dokážou balkon odclonit, ale i prozářit

Nižší druhy, k nimž náleží ostřice (Carex), dochan (Pennisetum) nebo červený japonský lalang válcovitý (Imperata cylindrica ’Red Baron’), vypadají v mísách a truhlících skvěle. Pokud si přejete mít vedle sebe vyšší trávy, anebo dokonce takové, které vaše venkovní odpočívadlo odcloní, vybírejte z různých druhů a odrůd ozdobnice (Miscanthus) nebo prosa (Panicum).

Na přistíněných místech se vedle nízké rákosovky (Hakonechloa) uplatní také pšeníčko rozkladité (Millium effusum ’Aureum’), jehož žluté listy prozáří tmavší zahradní zákoutí. 

Barvu dodají balkonu květy trvalek a letniček

Štíhlé trávy doplní trvalky. Krása neúnavně kvetoucích druhů, jako jsou třapatkovky (Echinacea), šuškardy(Liatris), levandule a kakosty ’Rozanne’, dokáže zaplnit nádoby na dlouhé období. Taková sestava nejlépe vynikne v rozměrné nádobě – třeba v kamenném nebo keramickém korytě, kde vydrží několik let. Právě tak ale můžete po skončení sezony vytrvalé druhy přesadit na záhon a založit tak prérijní kout zahrady. 

Mezi letničky s přirozeným šarmem a zároveň pilným kvetením patří kopretinovec (Argyranthemum), smil (Helichrysum, polokeř, často u nás vymrzá), luštěnice trnitá (Cleome spinosa) a jemná krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus). Ještě nepříliš známý, ale díky své vzdušné lehkosti úžasný, je svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri), neokoukaný je také sporýš klasnatý (Verbena bonariensis).

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada