Vysaďte si krále zimy: vilín kvete uprostřed zimy, přivítá vás svými květy už po Vánocích

Květy vilínů
Info ikona

Květy vilínů skrývají velmi důmyslný mechanizmus, díky kterému nezmrznou

Jak je možné, že květy vilínů nezmrznou: je to velmi důmyslný mechanismus

Při pěstování vilínů (Hamamelis sp.) mějte dostatek trpělivosti, protože nově vysazeným jedincům chvilku trvá, než si zvyknou na nové stanoviště a několik let se jeho velikost moc nezmění. Jakmile se ale adaptuje na nové prostředí, začne se pěkně rozrůstat a jeho kvetení bude stále bohatší. A víte, jak je možné, že ani za mrazu květy vilínů nezmrznou? U jiných časně kvetoucích keřů, jako třeba jasmín nahokvětý, je noční mráz hned druhý den na květech velmi znát, ale vilíny to mají dobře vymyšlené. Jakmile totiž teplota klesne pod nulu, korunní lístky se svinou a otevřou až ve chvíli, kdy se zase oteplí. Některé druhy vilínů mají květy navíc příjemně vonné.

Jaký druh vilínu se pěstuje nejčastěji: druhy kvetoucí o  Vánocích, ale i v říjnu

U vilínu se můžete setkat se čtyřmi botanickými druhy, přičemž nejznámější je vilín japonský, vilín měkký, vilín jarní a vilín viržinský, ale mezi ty nejkrásnější druhy s nádhernými květy barvy žluté, oranžové nebo zářivě červené patří kříženec vilín prostřední (Hamamelis x intermedia). Jeho časně kvetoucí kultivary jako jsou ´Robert´ nebo ´Jelena´ začínají kvést již v období Vánoc, ale hlavní doba kvetení vilínů spadá do období od ledna, února až března. Vilín viržinský (Hamamelis virginiana) naopak kvete už v říjnu a listopadu a jeho dekorativní květy tak zároveň ladí s atraktivním zbarvením listů.

Kde pěstovat vilín: slunce bude fajn, ale pozor na přemokření půdy

Až budete přemýšlet, kam byste si vilín vysadili, doporučuji spíše slunná stanoviště, ačkoliv zvládnou i mírný polostín. Pro vzrostlé stromy sice není problém ani mráz o – 20 °C, ale i tak budou vděčné za chráněné polohy. Ideální je půda humózní, slabě kyselá až neutrální a mírně vlhká. Vilíny citlivě reagují na přemokření půdy, takže je důležité zajistit dobrý odtok přebytečné vody pomocí propustné půdy a drenáže, nemá rád ani utužené půdy.

Vilíny neřežte, nepotřebují to a ani to nemají rádi

Vilíny nemají rádi řez, takže se hlavně u nich vyvarujte nějakému prořezu. Pokud totiž do vilínu sáhnete nůžkami, dá vám vaši chybu pocítit několik let, kdy bude stagnovat v růstu i v květu. Jestliže ale musíte řezat, a to vážně jen výjimečně, třeba chcete-li odstranit zmrzlé nebo nějaké napadené větve, vždy řežte až po odkvětu. Nezasahujte ale do starého dřeva, řežte nad pupenem nebo nad větévkou, které směřují ven z keře.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada