Jak pěstovat lilek jasmínokvětý

Tato rychle rostoucí popínavá rostlina (Solanum jasminoides) z čeledi lilkovitých vytváří dlouhé šlahouny. Pokud působí rušivě, raději je přesměrujte nebo veďte do výšky po konstrukci. V žádném případě je však nestříhejte, jelikož květy se objevují na vzrostných vrcholech.

Fialové květy lilku
Info ikona

Převislé výhony lilku jasmínokvětého mohou kvést i fialovými květy.

Foto: Shutterstock

Lilek jasmínokvětý pochází z Brazílie a nejlépe prospívá na teplém místě, mimo dosah přímého slunce. V létě lilek vydatně zalévejte a jednou týdně přihnojujte. Na podzim převislé výhony zkraťte na polovinu a rostlinu přeneste do světlé místnosti s teplotou 5 až 10 °C. Po zimě, ideálně v březnu, lilek přesaďte do čerstvé půdy a přesuňte do tepla. Brzy začne opět růst a pokvete.

Správná výsadba lilku

Použijte kvalitní zeminu pro balkonové květiny. Nezapomeňte na odtokový otvor ve dně výsadbové nádoby. Lilek ještě v zakoupeném květináči ponořte do vědra s vodou a počkejte, až z kořenového balu přestanou vystupovat vzduchové bubliny. Nyní vyjměte rostlinu z květináče (u silně prokořeněných jedinců lehce narušte kořenový bal prsty) a rostlinu zasaďte do nového květináče stejně hluboko jako v původním květináči a přitlačte ji. Nově vysazenou rostlinu pořádně zalijte, aby se v půdě uzavřely všechny skuliny a kořeny se dostaly do kontaktu se zeminou.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada