Vistárie vás ohromí vodopádem květů: pozor ale, kam ji vysazujete. Nikdy ji nepěstujte ze semen

Vistárie (Wistaria sp.) je víceletá, pnoucí rostlina, která se dle odrůdy a druhu dokáže pnout až do výšky 15 metrů a šířky 10 metrů. Právě její vzrůstnost je jedním z aspektů, na které myslete ještě před její výsadbou. Díky svému bohatému olistění dokáže dokonale popnout zdi, pergoly či altány a poskytnout nám během sezóny požadované soukromí a stín. Vistárie jsou oblíbené především díky svému květenství, což je hrozny dosahující délky až 60 centimetrů. Většina druhů má květy vonné. Abychom si vistárii co nejvíce užili, vysazujeme ji co nejblíže nějakému sezení či okna. Ještě před tím, než ji vysadíme, je ale důležité nenechat se zlákat jejími květy a bezhlavě ji vysadit kdekoliv v zahradě, její výsadbu si dobře promyslete. Pokud totiž toto základní pravidlo péče o vistárii nedodržíme, můžeme si tak nevědomky zadělat na pěkný malér.

Kam zasadit vistárii

Chcete-li pěstovat vistárii, bez opory to není možné, přece jen, jedná se o popínavou rostlinu. Vistárie roste rychle, roční přírůstky mohou dosahovat až 3 metrů, přičemž nové výhony jsou poměrně silné. Takže, první věc, kterou musíte u vistárie dodržet je, poskytnout jí dostatečně silnou oporu, nejlépe kovovou konstrukci či dřevěné kůly, ale vyztužené. Často se totiž stává, že si vistárii lidé vysadí k lehké, dřevěné pergole a tu vistárie svojí vahou postupně zničí, potom už nezbývá nic jiného, než pořídit novou, stabilnější stavbu. Naprosto nevhodné jsou dřevěné mřížové stěny, větve vistárie mříže velmi rychle poničí. Stejně tak dokáže vistárie zničit okapové roury na domě, pokud se jich zachytí.

Kdy a jak stříhat vistárii: díky řezu získáme hodně květů

Časté chyby se dělají také u řezu vistárií. Po vysazení se v prvních třech až čtyřech letech provádí pouze výchovný řez tak, aby rostlina rostla pouze z několika výhonů, které se navádějí nahoru po pergole, a vytvořila základní kostru. V prvních letech po výsadbě tedy rozhodně neděláme žádné razantní zásahy do rostliny. Z těchto hlavních větví pak rostou postranní výhony, které nesou květy. U starších rostlin se dvakrát ročně provádí udržovací řez a to tak, že asi dva měsíce po květu se postranní výhony zkrátí na 30-50 cm. Druhý řez se provádí v zimě, kdy se postranní výhony zkracují na dva až tři pupeny.

Milujete květy vistárie? Tak ji nikdy nepěstujte ze semen

Možná vás napadlo, že si svoji vistárii vypěstujete ze semen a ušetříte tak za další rostliny. Ano, pokud byste vistárii po odkvětu nezastřihli, vytvoří sametově chlupaté lusky s několika hnědými semeny uvnitř. Pokud tato semínka vysejete, skutečně můžete vypěstovat novou rostlinu. Ale, pokud vistárii chcete pěstovat ze semen, prvních květů se dočkáte zhruba za 7 až 8 let a nová rostlina pokvete znatelně méně, než matečná. Z tohoto důvodu je vždy lepší vysadit novou rostlinu buď jako zakoupenou sazenici v kontejneru nebo nařízkovanou či naroubovanou.

Jaké má vistárie nároky?

Kromě výše uvedeného vistárie vyžaduje slunné a chráněné stanoviště, protože je velmi citlivá na pozdní mráz. Půda pro pěstování by měla být vlhká, kyprá a bohatá na živiny.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.