Vánoční hvězdu po odkvětu nevyhazujte: při správné péči vám rozkvete i další Vánoce

Poinsettie neboli vánoční hvězda kvete obvykle dva až tři měsíce, obvykle zhruba do února. Květy přitom nejsou myšleny barevné, nejčastěji červené listeny, ale drobné pravé květy uprostřed nich. Ty jsou nejprve zelené a poté žluté a ve srovnání s listeny jsou opravdu nenápadné. Co tedy dělat, když odkvetou? 

Po odkvětu vánoční hvězdu seřízněte 

Jakmile poinsettie během února odkvete, vezměte nůž nebo nůžky a asi 10 cm nad zemí ji seřízněte. Připravte se na to, že z rostliny začne vytékat bílá tekutina, která může citlivějším osobám podráždit pokožku. Zastavíte ji například pomocí savého papíru nebo ubrousku, který na řeznou ránu na chvíli přiložíte, nebo ponořením rány do proudu teplé vody

Poinsettii můžete letnit, ale až po „zmrzlých“

Po řezu vánoční hvězdu přesuňte do světlého prostoru s nižší teplotou, než je pokojová (zhruba 16 °C). Zálivku rostlině mírně omezte. Pokud rostlině nyní opadají listy, nelekejte se, znovu obrazí. 

Po měsíci až dvou poinsettii přesaďte do větší nádoby s čerstvou půdou a po květnových „zmrzlých mužích“ můžete rostlinu v květináči (s odtokovými otvory) přenést ven a během léta ji tzv. letnit. Předem ji však na několikaměsíční přesun připravte: postupně ji teplotně otužujte, a i na slunce ji zvykejte postupně. 

Květináč můžete umístit jak do záhonu, nejlépe do polostínu pod listnatý strom, tak na balkon či terasu. Zálivku obnovte a jednou za 14 dnů až za měsíc rostlinu přihnojte tekutým hnojivem

Na podzim přeneste poinsettii opět dovnitř

S nástupem nižších podzimních teplot (asi koncem září) přestěhujte vánoční hvězdu zpět do domu nebo do bytu a dál ji zalévejte (ale už nepřihnojujte). Chcete-li aby rostlina opět vytvořila barevné listeny a rozkvetla, musíte ji navíc přes den na několik hodin (i na noc) zakrývat

Zakrytím podnítíte u vánoční hvězdy kvetení

Dokonalým zakrytím, tak nasimulujete krátký den (cca osm hodin), který rostlinu podnítí ke kvetení, a tím i k tvorbě listenů. Zakrytí se doporučuje provést od pozdních odpoledních hodin (asi od pěti) až do rána. Dopoledne nechte rostlinu odkrytou – bez světla by zašla. 

K zakrytí se nejčastěji využívají tmavé papírové tašky, které nepropustí světlo, různé kornouty z novin či nádoby nebo krabice, které jsou natolik velké, že při zakrytí vánoční hvězdu nijak nepoškodí. K vytvoření barevných listenů potřebuje rostlina až dva měsíce. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada