Srdcovka nádherná dělá čest svému jménu. Trvalka s jedinečnými květy krásně oživí stinná zákoutí zahrady

Srdcovky (Dicentra), něžné krásky z dalekého východu 

Srdcovky do Evropy přišly z Číny a Koreje v 19. století. Velmi rychle se zabydlela nejen v zámeckých parcích, ale i ve venkovských zahrádkách, včetně těch babiččiných. A jelikož jsou srdcovky trvalkou, mohou vám dělat radost rok co rok. Srdcovky mají podobu mohutných keříků, které dorůstají do velikosti 60-100 cm. Rostliny se vyznačují modrozelenými nebo dokonce zářivě zlatavými listy, které vytváří krásné pozadí pro květy. Jak říká zahradnice Martina Pšeničková:„Jejich vegetační doba je vlastně o třech měsících - dubnu, květnu a červnu.U nás k nejznámějším patří Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis). 

 

Aby vám srdcovky dělaly radost po mnoho let, najděte jí na zahradě to správné místo

Srdcovky jsou dlouhověké a když je zasadíte, na jednom místě vydrží i desítky let. V květináči vám vydrží bez přesazení zhruba 4-5 let. Srdcovky jsou totiž mrazuvzdorné. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo v lehkém stínu. Plné slunce sice se zatnutými zuby snese, ale neobejde se to bez vaší zvýšené péče. To představuje častější zálivku a ochranu před tím největším úpalem, který může spálit její listy. Nicméně pokud můžete, nesázejte ji na přímé sluníčko, hrozí, že se urazí a zatáhne se pod zem.Mladé rostlinky rovněž ocení, když budou zasazené tam, kde budou chráněny před studeným větrem. Vzhledem k tomu, že jde o rostliny, které se po odkvetení zatáhnou, zasaďte je do společnosti jiných trvalek, které potom zaplní prázdné místo. K srdcovkách můžeme použít výsadbu podrostových trvalek nízkého vzrůstu, které se hodí do polostínu, říká zahradnice Martina. Výborně si rozumí s bohyškami, kapradinami, dlužichami, nebo třeba pomněnkovci. Zvláště vhodný je lomikámen, který je také nižšího vzrůstu, dokáže se kobercově rozrůst a skvěle kryje kořeny srdcovek zvláště v době, kdy je srdcovka již zatažená v zemi, a venku panují vedra. Dopřeje tak kořenům tolik potřebný stín, zdůrazňuje Martina Pšeničková. Hodí se také pod vyšší keře nebo stromy. Srdcovku můžete pěstovat jako solitér. 

 

15 květin, které kvetou v květnu: Azalka–tulipán

www.nkz.cz

Jak sázet srdcovky? 

Srdcovky si potrpí na kvalitní zázemí. Nejlépe se jí daří v propustné, výživné půdě s dostatkem humusu a stálou vlhkostí. Nesnáší však přemokření, ani přílišné vyschnutí. Pokud máte jílovitou půdu nebo naopak písčitý substrát, vylepšete je přidáním kompostu nebo kvalitní zahradní zeminy. Ideální dobou pro jejich výsadbu je podzim nebo časné jaro. Sazenice se sází mělce, aby mohly rychle rašit. Kdybyste ji zasadili příliš hluboko, mohla by naopak uhnívat,radí zahradnice Martina Pšeničková. Mezi jednotlivými sazenicemi dodržujte spon 40 cm, aby měly rostliny dostatek prostoru. Pokud je chcete pěstovat v květináči, vyberte si k tomu dostatečně velký květináč s drenážními otvory na dně. Vysypte dno drenážní vrstvou a na ni pak nasypte kvalitní substrát obohacený kompostem. Srdcovku pak zasaďte tak, aby kořenový bal byl pár centimetrů od stěn nádoby, zasypte ji zeminou a důkladně ji zalijte. 

 

Jak pečovat o srdcovky? 

Aby se srdcovkám na vaší zahradě líbilo a bohatě kvetly, potřebují k tomu správnou zálivku, zvláště v období růstu a v době jarního kvetení. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale v žádném případě nesmí rostlina stát ve vodě. Během suchých dnů ji pravidelně zalévejte, zvlášť když stojí na slunci nebo jsou v květináčích. Jakmile však srdcovka odkvete a začne se zatahovat, zálivku postupně omezte. Pokud jde o hnojení, ocení přihnojení organickým hnojivem před začátkem růstu na jaře. Použít k tomu přitom můžete kompostovaný hnůj nebo granule organického hnojiva. Mnohem důležitější je však mulčování, které srdcovky chrání před vysycháním v létě a před mrazy v zimě. Mimo to v půdě udržuje vláhu a obohacuje ji o humus.Srdcovky však v žádném případě neokopávejte,doplňuje zahradnice Martina Pšeničková. A až odkvetou, počkejte, až se zatáhnou, listy a stonky uschnou a zežloutnou, teprve až pak ji u země odstřihněte. Dokud je však rostlina zelená, čerpá z nich energii. 

 

Srdcovka nádherná: Půvabnou trvalku na jaře rozdělte a dobře označte jmenovkou. Možná ji tak zachráníte před zničením

www.nkz.cz

Jak srdcovky připravit na zimu a jak je rozmnožit  

Srdcovky jsou plně mrazuvzdorné. Snesou mrazy až do -40 °C, takže se o ně nemusíte obávat. Mladé sazenice, tedy sazenice vysazené na podzim, přikryjte vrstvou mulče, chvojím nebo netkanou textilií, abyste je chránili před holomrazy. 

Nejsnadněji se množí na jaře (únor až duben) dělením trsů, nebo po odkvětu. Při jejich dělení postupujte opatrně, protože jejich kořeny jsou křehké, doporučuje na závěr zahradnice. Množit je můžete i kořenovými řízky, které se také odebírají brzy na jaře. A v neposlední řadě je možné je množit semeny, které však potřebují projít obdobím chladu (tzv. stratifikací), a proto je doporučováno, abyste je vyseli až na podzim nebo v zimě. Ostatně jestli neodstraníte odkvetlé květy, budou se vám srdcovky množit samovolně. Velmi brzy se tak může stát, že okolo matečné rostliny najdete i malé semenáčky. 

 

Na co si dát při pěstování pozor

Srdcovky jsou všeobecně vzato odolné. Většina jejich problémů je spojeno s pěstováním v nevhodných podmínkách. Tak třeba přemokření může vést k hnilobě kořenů. Upozornit však musíme na jinou věc, srdcovky obsahují toxické alkaloidy. Ty po požití mohou způsobit nevolnost a zvracení. U některých citlivých osob může kontakt s rostlinou (především s její šťávou) vyvolat podráždění kůže nebo zánět. Proto při manipulaci s rostlinou, zvláště při dělení nebo sázení, používejte ochranné rukavice. Nehodí se také na zahradu, kde jsou malé děti nebo domácí zvířata, která by ji mohla pozřít. 

 

Srdcovka: princezna ze záhonu našich babiček. Proč ji mít na své zahradě a jak ovlivňuje pozitivně naši mysl?

www.nkz.cz

Jaké jsou nejžhavější novinky ze světa srdcovek? 

Nové trendy se nejvíce točí okolo nových kultivarů srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis), která kvete červeně. Jde především o novinku “Heart on Fire” a potom kultivary kombinující zlaté a jinak zbarvené listy s tradičními i novými barvami květů. Také si můžete všimnout, že aktuálně stoupá zájem o déle kvetoucí typy srdcovek, které jsou vhodné i pro nádoby. 

 

Srdcovky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada