Suchomilný záhon vysaďte z okrasných keřů: tohle je pět nejspolehlivějších druhů

Suchomilný záhon z vhodných rostlin

Krásný a suchu odolný záhon lze vytvořit nejen z oblíbených trvalek, ale také z keřů. I u nich se dočkáme květů, které lákají opylovače a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám. Pokud si vhodné druhy dřevin dobře vyberete, budete mít po mnoho let vystaráno a nemusíte řešit, že zrovna hlásí extrémní vedra a dlouhotrvající sucha. Tyto druhy si totiž s takovými podmínkami hravě poradí, a ještě vám pokvetou.

Jak suchomilný záhon založit

  • Slunce a suché místo

Suchomilné rostliny, a je jedno zda trvalky nebo keře, slunce milují, a proto je vysaďte na jižní či jihozápadní stranu zahrady. Stanoviště ale nesmí být podmáčené, pokud tomu tak je, nejprve musíte vyřešit odvodnění stanoviště pomocí dobře provedené drenáže.

Když živý plot, tak jedině z dřišťálu: Díky těmto 5 důvodům je dřišťál tím nejlepším adeptem

www.nkz.cz

  • Příprava stanoviště

Podmínkou toho, že se suchomilným keřům na záhonu bude na novém stanovišti dařit, je ta, že půda bude dobře propustná a lehká. Jílovité půdy nejsou vhodné, ale pokud jinou možnost nemáte, musíte jílovitou půdu odlehčit pískem, štěrkem nebo lávovou drtí. Můžete samozřejmě přidat i dobře uleželý kompost, který podpoří růst, ale přemíra živin není v tomto případě úplně žádoucí.

Ostříhejte svůj živý plot ještě před začátkem školního roku: poradíme Vám, jak na to

www.nkz.cz

  • Mulčování

Jakmile vysadíme vhodné keře, suchomilný záhon zamulčujeme. V tomto případě ale nepoužíváme mulčovací kůru, která zbytečně půdu okyseluje, ale lepší je drobný štěrk nebo kamenná drť. Minerální mulč má stejnou funkci jako kůra, tzn., chrání půdu před vysycháním, omezuje růst plevelů, podporuje správné mikroklima, ale neovlivňuje půdní reakci. Drť na záhon rozprostřeme vždy až po výsadbě rostlin.

 

Chytré řešení pro vaši zahradu: Vyberte si jedlý živý plot, který spojuje přírodní krásu, snadnou údržbu a lahodné plody

www.nkz.cz

  • Závlaha

Ačkoliv se jedná o suchomilné rostliny, i ony potřebují nejprve zakořenit. K tomu, aby zakořenily potřebují dostatek vody, a to po několik týdnů. To, že zakořenily poznáte snadno, začnou se objevovat nové listy a výhony. Jakmile keře pořádně zakoření, už se s pravidelnou závlahou nemusíte trápit, většinou jim stačí to, co spadne formou srážek.

 

5 nejspolehlivějších keřů do sucha

1. Dřišťál Thunbergův

Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergie) je nenáročný keř do suchomilného záhonu, který se s oblibou vysazuje tam, kde se o něj nemá kdo starat. Velmi často se dřišťály vysazují do veřejné zeleně, například někam na sídliště, podél silnic, dálnic nebo si je lidé vysazují před dům, kde jimi odrazují pejsky. Dřišťálů je mnoho druhů a rozlišují se barvou a délkou listů, velikostí květů či plodů a také velikostí a počtem trnů. Dřišťály jsou totiž keře trnité, přičemž u některých druhů trny dosahují až 3 cm, a to už je délka, která leckoho, i pejska, který chce před vaším domem vykonat potřebu, odradí. Dřišťál Thunbergův má mnoho krásných kultivarů se žlutou nebo vínovou barvou listů.

Keře s červenými plody rozzáří vaši zahradu: těchto 6 druhů je sázkou na jistotu a dají se zasadit během podzimu

www.nkz.cz

2. Tavolníky

Tavolníky (Spiraea sp.) existují v mnoha druzích a kultivarech, přičemž vždy se jedná o velmi nenáročné keře do suchomilného záhonu. Tavolníky dle druhu dorůstají do různých výšek, přičemž jsou mezi nimi druhy nízké, které lze vysadit třeba na lem záhonu nebo mezi trvalky, ale také druhy vyšší, které se s oblibou vysazují do živých plotů.

Tavolníky: bílé nebo růžové

Tavolníky, které kvetou na jaře, mívají bílé květy a patří mezi ně například tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei). Potom jsou v běžném sortimentu druhy s růžovými květy a ty kvetou v létě, mezi nimi je nádherný a nízký druh tavolníku japonského (Spiraea japonica ´Golden Princess´), který má svítivě žluté listy a krásné, růžové květy.

3. Muchovník Lamarckův

Muchovníky (Amelanchier sp.) jsou dnes již řazeny mezi ovocné keře, protože kromě nádherných a vonných květů se muchovník pěstuje kvůli plodům. Je to velmi dekorativní keř, který si získal již mnoho obdivovatelů a objevuje se téměř na každé zahradě. Klidně ho můžete pěstovat v nádobě na balkoně.

 

Nejkrásnější keře okrasné listem: Tohle je absolutní TOP 5, která vám oživí vaši zahradu i balkon

www.nkz.cz

4. Šeřík obecný

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je typický zástupce jarních keřů. Málokdo ale ví o jeho odolnosti vůči suchu. Pokud tedy každý rok řešíte sucho na vaší zahradě nebo zkrátka nemůžete k závlaze použít příliš mnoho vody, šeřík je pro vás dobrou volbou. U šeříků si můžete vybrat klasický, keřovitě rostoucí, nebo se v nabídce objevuje naroubovaný na kmínek v různé velikosti.

 

5. Zerav západní

Abychom dali šanci i jehličnanům, do sucha se všeobecně doporučují zeravy neboli túje. Tím nejodolnějším druhem je túje západní (Thuja occidentalis) a i z tohoto důvodu se dříve jako živé ploty vysazovaly právě túje. V současné době měl tento jehličnan trochu „stopku“ a moc se nevysazoval, nicméně už se opět vrací na výslunní, protože majitelé zahrad v něm vidí velký potenciál.

V naší fotogalerii si adepty pro suchomilný záhon můžete prohlédnout a inspirovat se.

GALERIE: Suchomilné záhony lze vysázet i z okrasných keřů

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada