Zasaďte živý plot, který budete nejen obdivovat, ale i mlsat: Tyto keře vás nadchnou krásou i úrodou
Živý plot z jedlých keřů: Krása, užitek a nenáročnost pro vaši zahradu
Hledáte stálezelený, přírodní a nenáročný živý plot, který navíc nabídne chutné plody? Jde o skvělou volbu, která spojuje estetiku s užitkem. Naštěstí existuje několik druhů, které tyto požadavky splňují. Pokud je hlavní prioritou stálezelenost, vhodný, i když s trny, je dřišťál. Pokud je prioritou nenáročnost, jedlé plody a přírodní vzhled, jednoznačným favoritem je muchovník, i když je opadavý. A seznámíme vás i s dalšími druhy dřevin, které se hodí do živého plotu.
Nejlepší volba: Muchovník
Pokud hledáte jedlý stálezelený živý plot, který je nenáročný a má přírodní vzhled, muchovník (Amelanchier) je často nejlepší volbou. Přestože je muchovník opadavý, jeho ostatní vlastnosti ho předurčují pro tento účel. Roste poměrně rychle, takže dosáhne požadované výšky v kratším čase, přirozeně a zvládne vytvářet husté křoví. Snáší různé půdní typy, sucho i znečištěné ovzduší. Netrpí na škůdce ani choroby. Je plně mrazuvzdorný.
Na jaře je obsypaný bílými květy, na podzim se listy nádherně zbarvují do červena až oranžova. I když je opadavý, jeho podzimní a zimní habitus je dekorativní. Plodem jsou modročerné bobule, sladké a chutné, a podobné borůvkám. Jsou skvělé k přímé konzumaci, do džemů, koláčů nebo smoothies.
Pokud je stálezelenost absolutní prioritou, nabídka jedlých keřů je omezenější a většinou vyžaduje menší kompromisy:
1. Dřišťál (Berberis)
Je stálezelený, ale pichlavý. Existují stálezelené druhy (např. Berberis julianae, Berberis verruculosa), které tvoří neprostupný živý plot. Jsou ale velmi pichlavé, což je třeba zvážit. Dřišťál snáší různé podmínky. Může působit poměrně divoce. Nakyslé červené bobule jsou jedlé po tepelné úpravě (džemy, sirupy), a jsou bohaté na vitamín C.
2. Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Velmi odolná a nenáročná růže, která vytváří hustý, neprostupný živý plot. Není plně stálezelená, v mírných zimách si část listů udrží, ale v tuhých zimách opadá. Má silné trny, což je výhoda pro neprůchodnost, ale nevýhoda při údržbě. Velké, oranžové šípky jsou jedlé a bohaté na vitamín C. Skvělé na čaj nebo marmelády.
3. Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) neboli "kamčatská borůvka" nebo "haskap"
Velmi mrazuvzdorný a odolný jedlý keř, který ale není stálezelený. Pro živý plot potřebujete více sazenic blízko u sebe. Chutné, podlouhlé modré bobule, které zrají brzy na jaře, dokonce dříve než jahody mají stejné využití jako lesní borůvky.
4. Líska obecná (Corylus avellana)
Odolný, rychle rostoucí keř, který se hodí pro neformální živé ploty, na podzim ale opadává. Plody jsou oblíbené lískové oříšky, pro které se hlavně pěstuje.
Co je třeba zvážit při výběru živého plotu?
Nenáročnost: Najít keř, který je stoprocentně stálezelený, jedlý, nenáročný a zároveň má "přírodní" vzhled, je náročné. Často je třeba udělat kompromis. Muchovník je skvělý, pokud akceptujete jeho opadavost v zimě, neboť jeho zimní habitus je stále zajímavý.
Velikost a rychlost růstu: Ujistěte se, že vybraný druh dosáhne požadované výšky a šířky v rozumném čase a zároveň se vám vejde na pozemek.
Požadavky na světlo a půdu: Vždy zkontrolujte, zda vybraný keř vyhovuje podmínkám ve vaší zahradě.
Údržba: Živé ploty je potřeba neustále tvarovat a zastřihovat, abyste dosáhli požadovaného tvaru a výšky. Zvažte také proto, zda se budete umět o živý plot postarat. Dostatečná a pravidelná zálivka je naprosto zásadní, zejména pro nově vysazené živé ploty a v období sucha. Na jaře aplikujte komplexní hnojivo pro živé ploty s vyváženým poměrem NPK (dusík, fosfor, draslík) a mikroprvky. Dusík podporuje růst listů a zelenou barvu, fosfor posiluje kořeny a draslík zvyšuje odolnost proti stresu a mrazu. Ačkoliv je mnoho druhů živých plotů mrazuvzdorných, mladé rostliny a některé citlivější druhy potřebují v zimě ochranu.
V naší galerii se můžete podívat na další druhy jedlých keřů, z nichž lze vysadit živý plot.