Gazánie: Zasaďte si na balkon malý sluneční panel, stejně jako slunce vás pokaždé nabije pozitivní energií

Gazánie - exotická kráska s veselou duší

Gazánie (Gazania) k nám přišla až z daleké Jižní Afriky. Tenhle fakt je pro její povahu a nároky naprosto klíčový, napovídá totiž, že jde o milovnici slunce a tepla. Patří do rodiny hvězdnicovitých, což je na první pohled patrné podle tvaru jejích květů. Setkat se můžete se zářivě žlutými, oranžovými, bronzovými, červenými, hnědými nebo dokonce fialovými květy. Jejich okvětní lístky mívají u báze tmavší skvrnu, která vytváří dojem “oka”, nebo výrazné proužky, které jim dodávají hypnotizující vzhled. Dorůstají do výšky 20-30 cm v závislosti na odrůdě a podmínkách. V Česku jde o velmi oblíbenou letničku. 

 

Jak osázet balkon, aby byl zalitý sluncem. Pěstujte zářivě žluté a oranžové balkonovky. Znátě těchto 8 nejkrásnějších?

www.nkz.cz

Kde se gazánii u vás bude líbit nejvíce?

Tahle květina miluje slunce, je na něm vysloveně závislá. Aby se vám předvedla v plné kráse a kvetla tak, až vám z toho půjde hlava kolem, neobejde se bez pořádné nálože slunečních paprsků. Čím více jich dostane, tím intenzivněji a bohatěji pokvete. Ideální je, když jí dopřejete přímé slunce po většinu dne. Skvěle se jí proto bude dařit v předních částech slunných záhonů orientovaných nejlépe na jih nebo jihozápad. Kromě toho je také vynikající volbou do skalek a v poslední době se stává nekorunovanou královnou balkonů a teras. Gazánie sice snese mírný polostín, ale v žádném případě v něm nebude chtít kvést a celkově se jí tam nebude dařit.  

 

Kdy a jak gazánii sázet? 

Máte dvě možnosti: buď si ji vypěstujete ze semínek, nebo si koupíte hotové sazenice. Pokud se vydáte cestou semínek, musíte se do toho pustit brzy na jaře, nejlépe hned v únoru nebo v březnu. K vysazení ven jsou připraveny až po “zmrzlých mužích”, tedy kolem poloviny května. Výhoda vysévání semen spočívá v tom, že si můžete vybírat z širší nabídky barev, než v případě, kdy si budete pořizovat sazenice. Sazenice gazánií vysazujte do záhonu nebo truhlíku v rozestupu přibližně 20-30 cm

 

Letničky na balkon, kde celý den pálí slunce: Těchto 8 druhů je sázka na jistotu

www.nkz.cz

Jakou půdu a zálivku potřebuje gazánie ke štěstí? 

Gazánie sice něco vydrží, ale i tak byste měli vědět, že absolutně nesnáší, když má “mokré nohy”(čili přemokřenou půdu). Rychle by jí totiž mohly uhnívat kořeny. Preferuje lehčí písčitohlinitou půdu, která dobře odvádí vodu. Nemusí být nikterak bohatá na živiny. Poradí si s průměrnou zahradní zeminou. Pokud budete gazánie pěstovat v nádobách, použijte substrát pro balkonové rostliny, který však vylepšíte přimícháním písku nebo perlitu v poměru 1:4 (tedy 1 díl perlitu a 4 díly substrátu). Na dno truhlíku vždy dejte vrstvu keramzitu nebo hrubého štěrku.

Místa, odkud gazánie pochází, jsou poměrně odolná vůči suchu, zálivka by proto měla být umírněná. Vždy nechte substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Určitě je nezalévejte každý den, pokud tedy nejsou zrovna tropické teploty a substrát nevysychá extrémně rychle. Obecně u nich platí, lépe zalít méně často a vydatně, než často a po troškách. Nesmí v žádném případě ve vodě stát. 

 

Jak gazánii uchovat přes zimu? 

V našich klimatických podmínkách se nejčastěji pěstuje jako letnička. V reálu, když jí vytvoříte vhodné podmínky a umístíte ji na zimu do interiéru na světlé a chladnější místo, kde se teplota pohybuje mezi 10-15 ℃ a výrazně omezíte zálivku, může se dočkat jara. 

 

Letničkový kalendář: kdy začít s výsevem nejčastěji pěstovaných letniček

www.nkz.cz

Škůdci a choroby

Dobrou zprávou pro všechny potenciální pěstitele je i to, že gazánie je poměrně odolná a netrpí příliš často na závažné choroby nebo škůdce. Pokud se u ní nějaké problémy objeví, obvykle to souvisí s nevhodnými podmínkami pěstování. Co se týká škůdců, ti se jí většinou vyhýbají. Občas se na mladých výhoncích a poupatech mohou objevit mšice. Ve velmi suchém a teplém prostředí se vzácně mohou objevit svilušky, které se projevují jemnými pavučinkami a drobnými tečkami na listech. Nicméně pokud gazánii poskytnete dostatek slunce a nebudete ji přelévat, je velmi pravděpodobné, že se jí nemoci a škůdci budou úspěšně vyhýbat.  

 

Trendy v roce 2025

Nejvíce viditelným trendem u gazánií je revoluce v barvách a vzorech. Zatímco dříve převládaly žluté a oranžové, dnes jsou novinky plné intenzivních bi-color kombinací. To znamená, že se objevují variety s kontrastními špičkami a bázemi okvětních lístků, nebo s výraznými přechody. Velmi populární jsou pak odrůdy s výraznými tmavými plameny vyzařující ze středu květu směrem k okrajům. Třeba jako Tiger Stripes nebo Tiger. A mimo to se objevují i zcela nové odstíny, jako sytější bronzová, rezavá, mahagonová nebo růžová. 

 

Gazánie na balkoně budou zářit množstvím barev
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada