Nejčastější problémy pokojovek v zimě: Co přesně teď (ne)dělat, abyste jim usnadnili přežití

Jak se starat o pokojovky v zimě

Zbavte je prachu

Kdybychom měli napsat jednu jedinou věc, na kterou nesmíte při zimní péči o pokojovky zapomenout, je to otírání prachu z listů. V zimě se totiž v každém interiéru daleko víc práší, prach ulpívá na listech a brání rostlinám v dýchání. Když je nebudete prachu zbavovat, zbytečně je v tomto už tak náročném období stresujete. Stačí jednou za 14 všechny obejít s vlhkým hadříkem v ruce, případně je jednou měsíčně naskládat do vany, osprchovat a nechat oschnout.

Časté zalévání v zimě

I ty největší žíznivky ocení, když zimní zálivku výrazně omezíte. Rostliny teď potřebují vody mnohem méně než v jiných částech roku, vlivem nižších teplot se navíc voda z půdy odpařuje mnohem pomaleji. Zalévejte tedy, až když substrát proschne a je do hloubky 2 - 3 cm suchý (stačí do květináče zapíchnout prst a hned budete vědět, jak na tom rostlina je), v případě, že budou mít vody víc, než potřebují, objeví se na povrchu substrátu rychle bílý povlak.

Pozor, zálivku ale nezaměňujte s potřebou vlhkosti. Doma na parapetech většinou pěstujeme tropické rostliny, které potřebují vlhké podmínky. Naše byty a domy ale většinou v zimě trpí spíš na suchý vzduch vlivem topení. Proto pokojovky hýčkejte a alespoň jednou týdně je obejděte s rozprašovačem v ruce a oroste jim listy. 

 

Suchý vzduch svědčí škůdcům

Všimli jste si, že v zimě vaše rostliny daleko častěji napadnou škůdci? Může za to suchý vzduch, který jim vysloveně svědčí. Průběžně pokojovkám prohlížejte listy, stonky i povrch substrátu a jakmile objevíte cokoliv nestandardního, podrobte to podrobnějšímu zkoumání, případně okamžitě zakročte. Škůdci na pokojovkách se dokáží velmi rychle rozmnožit a napadat další a další rostliny, takže mohou být opravdu velkým problémem. Pro případy menšího napadení si vystačíte s mýdlovou vodou nebo nimbovým olejem.

Vyhněte se hnojení

Většina interiérových rostlin vypadá v zimě trochu smutně, což spoustu lidí vede k tomu, že jim chtějí nějak přilepšit. Přidáním hnojiva k zálivce nebo rovnou do substrátu teď ale naděláte víc škody než užitku. Pokojovka potřebuje v zimě hlavně odpočívat a jakékoliv hnojivo zafunguje jako doping. S minimem vlastní energie se tak kvůli hnojivu bude snažit o výkony hodné olympijských sportovců, a to většinou nedopadá dobře. Jakékoliv hnojení si proto schovejte až na začátek jara. Pak bude naopak žádoucí růst a vitalitu rostlin podpořit.

 

Pozor na průvan a velké teplotní výkyvy

Průvan nesvědčí ani lidem, natož tropickým kráskám. Až budete potřebovat vyvětrat (a to je v zimě třeba každý den ideálně několikrát), ujistěte se, že pokojovky nejsou přímo před otevřeným oknem. Snadno by nastydly a mohly by zajít.  V zimě zároveň ocení stálou teplotu mezi 18 a 24 °C, v noci může klesnout až k 15 °C, ale výkyvy by neměly být příliš velké a náhlé. 

Nedostatek světla

Asi i sami na sobě s postupující zimou pociťujete, že jste bez energie a často s náladou pod psa. Rostliny na tom nejsou jinak, jen špatnou náladu nedávají tolik najevo. Ale na rozdíl od nás pro ně může být tmavé prostředí fatálníJestli můžete, přestěhujte je na celou zimu na co nejsvětlejší místo v bytě - ať už to bude jižní parapet, vytápěná zimní zahrada nebo chodba. 

O autorce: 
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada