Pýr v trávníku je velký problém: jak to provést, aby váš trávník byl opravdu tím největším skvostem na vaší zahradě

Pýr plazivý
Info ikona

Pýr plazivý je obtížně odstranitelný plevel, který se šíří jak semeny, tak podzemními výběžky.

Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba řádně připravit pozemek, to vám na našich stránkách pořád opakujeme, bez toho to zkrátka neklapne. Příprava pozemku spočívá v tom, že ho dokonale zbavíte všech plevelů a především toho nejzákeřnějšího z nich, pýru plazivého. Možná si říkáte, proč právě pýr je tím nejhorším, co může náš trávník potkat. Tak teď dávejte dobrý pozor, jak to provést, aby váš trávník byl opravdu tím největším skvostem na vaší zahradě.

Jak se zbavit pýru v trávníku? 

To, že na pozemku nemají být žádné nečistoty či větší kameny je věc samozřejmá, tím se nyní zabývat nebudeme. Ale, máte-li pozemek, potažmo novou zahradu, někde u pole nebo vaši sousedé to s pletím moc nepřehánějí, věnujte přípravě pozemku velkou pozornost. Abyste měli jistotu, že jste zahubili opravdu všechny plevele, nebojte se použít totální herbicid, v případě pýru dokonce odborníci doporučují aplikovat i třikrát za sebou. Použití totálního herbicidu, který zahubí veškerou zeleň, je bohužel jediný způsob, jak se zbavíte pýr. Ten se totiž jeví jako poměrně nenápadná travička, ale pomalu se rozšiřuje podzemními oddenky pod zemí a ani se nenadějete, a máte ho po celém trávníku. Bojíte se použití totálních herbicidů? Nebojte, právě pro tyto účely jsou tyto chemické prostředky vyrobeny a budete-li dodržovat uvedené koncentrace na etiketě a všechny ostatní zásady při použití těchto přípravků, nic se vám, ani nikomu jinému, nestane.

Selektivním herbicidem pýru vážně neublížíte: naopak, ještě mu pomůžete v šíření

Určitě vás napadlo, proč nelze na pýr v trávníku použít některý ze selektivních herbicidů, které se právě pro plevele v trávníku používají? No, tak vězte, že jejich použitím pýru plazivému jen prospějete a ještě mu pomůžete k jeho rychlejšímu šíření. Jak je to možné? Pýr plazivý, stejně jako veškeré druhy okrasných trav, které jsou v trávníku zastoupeny, patří mezi rostliny jednoděložné a na ty žádný selektivní herbicid neexistuje. Protože, kdyby existoval, zlikvidujete si jeho použitím i svůj trávník, z toho důvodu selektivní herbicidy účinkují pouze na plevele dvouděložné, kam naštěstí patří většina z těch, co nás v trávníku obtěžují.

Co dělat, máme-li pýr ve stávajícím trávníku

Jestliže jste přípravě pozemku před založením trávníku moc pozornosti nevěnovali a nepoužili jste v případě pýru herbicid, s velkou pravděpodobností teď máte trávník tímto plevelem zcela zaplevelený. A selektivní herbicid, jak jsme si vysvětlili, použít nemůžete. Takže jaké jsou vaše možnosti? Tou první je, stávající trávník strhnout a založit znovu. Druhou možností, v případě lokálního napadení pýrem je, že buď ho vyryjete ručně, nebo daný úsek strhnete, aplikujete herbicid, a znovu trávník vysejete. Možná vás napadne provést na trávníku vertikutaci, ale tím se bohužel pýru nezbavíte.

Z toho vyplývá jediné, nikdy nezanedbejte přípravu pozemku před samotným založením trávníku, především v případě, je-li všude pýr plazivý, jinak vám pak zbydou jenom oči pro pláč.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada