Trávník v hlavní roli

Pro mnoho lidí je trávník zeleným základem zahrady. V žádném případě nejde o „prázdnou plochu“: trávník o správných proporcích a tvaru poskytne žádané vyznění květinovým výsadbám i dekoracím a pomůže jim vyniknout. Pěstěná zelená plocha působí totiž dobře jen ve správném kontextu s ostatními prvky.

Záhon v trávníku
Info ikona

Ostrůvkovitý záhon trávník zviditelní a sytá zeleň zase rozzáří květy.

Foto: Shutterstock

Podle čeho zvolit tvar trávníku

Existuje mnoho možností, jak živý koberec včlenit do zahrady. Někdy je to jen otázka tvaru: do moderně pojaté zahrady se hodí geometrické plochy trávníku, jako obdélníky, čtverce nebo kruhy, které ladí s kulatými nebo hranatými tvary stálezelených dřevin, jako tis nebo zimostráz. Do přírodně nebo venkovsky pojatých zahrad naopak vnesou obloukovitě vykrajované okraje trávníku změnu. A podle velikosti se trávník sám může proměnit v jeviště pro tvůrčí nápady: výrazný strom, klasická fontána, vodní nádržka nebo dlážděný kruh pro sezení zvýší hodnotu zelené plochy. Na jaře se s šafrány a narcisy promění v rozkvetlou louku.  

Ostrůvkovitý záhon v trávníku

I při sporu, jestli trávník přece jenom ještě trochu nezmenšit na úkor nového trvalkového záhonu, existuje půvabný kompromis: ostrůvkovitý záhon uprostřed zeleného koberce trávník zviditelní a naopak, sytá zeleň trávníku pořádně rozzáří květy. Platí to však jen pro jeden ostrov, pokud možno s přímými nebo zakulacenými okraji. Trávník posetý mnoha ostrůvky se stromy, keři a trvalkami žádný požitek očím nepřináší: budí spíš dojem chaosu. A kromě toho znatelně přidělává práci při sečení. 

Nášlapné kameny a lemy trávníku

Záhony, které vybíhají do zelené plochy ze stran, mohou trávník směrem k zadnímu konci pozemku proměnit v úzkou cestičku, která vede třeba k sezení nebo fontánce. To do zahrady vnese napětí a opticky zvětší prostor.

V částech, kde je trávník hodně namáhán, zabrání vzniku holých míst nášlapné desky. Květinové záhony a trávník by mimochodem měly být vždy jasně oddělené. To vychází vstříc jak ctitelům trávníku, tak milovníkům trvalek: nápadné kamenné obrubníky nebo neviditelné kovové lišty udrží tvar záhonu a usnadní sečení trávníku. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada