Oživte záhadnou růži z Jericha: můžete i opakovaně, vždy ale musíte dodržet jednoduché pravidlo

Předně je nutné uvést na pravou míru jméno této rostliny. Růže z Jericha, kterou jste dostali, totiž s největší pravděpodobností nepochází z Jericha, ale z Texasu nebo z Mexika. I tak se ale jedná o nanejvýš zajímavou rostlinu. 

Rozvitá rostlina vranečku
Info ikona

Rozvití a stočení rostliny do klubíčka způsobuje jev zvaný hygroskopie.

Pravou růži z Jericha nejspíš neseženete 

Pravá růže z Jericha neboli choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) je jednoletá brukvovitá rostlina pocházející z oblasti Sýrie, Palestiny, Izraele a Egypta. Po odkvětu a vytvoření semen choulivka postupně uschne, přičemž se stočí do pevného klubíčka kolem semen. Rostlina pak v místě přečká nepříznivé období sucha do doby, kdy nastanou podmínky vhodné ke klíčení. Často ji však vítr vytrhne z půdy a klubíčko unáší krajinou, dokud se rostlina nedostane do míst s dostatečnou vláhou

Vlivem vlhkosti se pak původní suchá rostlina rozvine (tomuto jevu se říká hygroskopie) a uvolní semena, která začnou v daném místě klíčit. Dospělé choulivky vytvářejí keřík vysoký asi 20 cm a po jejich odkvětu a dozrání semen se celý cyklus opakuje. U nás je tato rostlina obvykle nedostupná

Rostlinu proberete k životu vložením do vody

Mnohem pravděpodobněji se setkáte s jedním z druhů vranečku (Selaginella lepidophylla), což je kapradina, která v suchém stavu opět připomíná klubíčko stočených listů. Prodává se ve specializovaných obchodech, zejména na internetu. 

I tuto rostlinu probere k životu voda. Vložte ji proto do ploché misky s vodou, přičemž část vranečku by měla být ponořená, středová část se srdíčkem nad hladinou. Během jednoho dne se rostlina opět prostřednictvím hygroskopie rozvine do plné krásy. 

Vraneček nechte rozvitý jen několik dnů

Po rozvinutí listů část vody z misky odeberte, nebo na její dno položte několik kamenů, aby vraneček ležel ve vodě jen svou spodní částí. Odčerpanou vodu případně doplňujte. 

V rozvitém stavu však ponechte rostlinu jen pár dnů, protože ji může ohrozit plíseň. Vraneček proto vyjměte z vody, nechte vyschnout a ve stočené stavu uchovejte na suchém místě do příštího probuzení (nejdříve po několika týdnech). 

Zdroj: autorka, abecedazahrady.cz, deník.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada