O pupkovec se nemusíte starat a každé jaro vás znovu potěší modrými květy

Pupkovec jarní (Omphalodes verna) je mrazuvzdorná hajní rostlina pocházející z jihovýchodních Alp, kde roste ve vlhkém lesním podrostu. Dorůstá do výšky 25 cm a vytváří až metr dlouhé podzemní oddenky, kterými se šíří do okolí. Listy pupkovce mají srdčitý tvar a dlouhý řapík a modré květy v řídkých vijanech rozkvétají od konce března až do května (podle oblasti). 

Pozor, pupkovec může okolní rostliny utlačovat

Pupkovec uvítá na zahradě polostinné místo s vlhčí humózní půdou, která by měla být spíš kyselá a hlavně propustná. Ideální je pro něj již zmiňovaný podrost pod opadavými listnatými dřevinami, díky nimž má na jaře (v době květu) dostatek světla. Za sucha potřebuje závlahu. 

Kvůli ochotě se šířit, je někdy nutné pupkovec v růstu omezovat zábranou zabudovanou v půdě (třeba plechovým pásem). Jinak by mohl svým hustým půdním pokryvem utlačovat okolní druhy rostlin. Namnožit si ho můžete na jaře a na podzim rozdělením trsů. Pupkovec často také zplaňuje. 

Pomněnkově modré květy pupkovce jsou krásné samy o sobě (měří zhruba centimetr), ale více vyniknou v kombinaci se žlutě kvetoucími rostlinami, třeba s jarními cibulovinami

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada