Není afrikán jako afrikán: Tento druh dokonce voní po lékořici

Afrikán neboli smraďoška

Řekne-li se nejčastější letnička, pak se v seznamu jistě objeví také afrikány, kterým se také říká aksamitník nebo smraďoška. Toto nelichotivé pojmenování si afrikán zasloužil z toho důvodu, že celá rostlina vydává specifické aroma, pro někoho velmi nepříjemné. Co ale víme jistě, že nepříjemné aroma afrikánu platí především pro otravný hmyz, a právě z toho důvodu se využívá jako přírodní repelent. Pokud rádi větráte a nechcete v bytě žádný otravný hmyz, vysaďte si do truhlíku či květináče pár afrikánů a umístěte je na parapet. Sami uvidíte, jak velkou moc proti hmyzu má.

Afrikán je příbuzný s astrou

Asi je zbytečné tuto častou letničku popisovat, nicméně je u nás natolik častá, že ji pokládáme za náš domácí. Afrikány však pochází z Mexika a díky stavbě svého květu patří do skupiny hvězdnicovité, kam patří třeba také astry.

Laskavec ocasatý: Jedna rostlina, půl milionu semen a zahrada, která bere dech

www.nkz.cz

Jaké mají afrikány nároky a jak je množit

Afrikán je naprosto nenáročná letnička, která nemá žádné speciální nároky na pěstování. Jediné, co je třeba dodržet, a to platí u většiny letniček, je slunné stanoviště. Poroste v každé zahradní půdě, ale musí být propustná a pokud možno mírně vlhká. Afrikány se množí semeny, která odeberte ve chvíli, kdy odkvetou, květenství zaschnou a vy tak můžete sebrat podlouhlá semínka. Vysévají se rovnou na stanoviště v květnu, nebo si je můžete předpěstovat doma na parapetu a pak je vysadit v druhé polovině května na záhon, do truhlíků nebo třeba na skalku.

Tyto 4 druhy afrikánů patří mezi nejčastěji pěstované

1. Afrikán nízký

Afrikán nízký (Tagetes patula, Tagetes patulanana) je nízký druh afrikánů, který dorůstá do výšky od 20 do 30 cm. Nejčastěji se tak využívá jako obruby záhonů, do truhlíků, do skalky a často se vysazuje také na hroby. Kvete spolehlivě celé léto až do prvních mrazů. Květy bývají dle kultivaru v odstínech barvy žluté, červené a oranžové. Velkou výhodou u této letničky je, že ji lze přesazovat i v době květu.

O tyhle letničky se starat nemusíte, rozmnoží se na zahradě i bez vaší pomoci. Těchto pět druhů je nejkrásnějších

www.nkz.cz

2. Afrikán vzpřímený

Afrikán vzpřímený (Tagetes erecta) je vyšší, kolem 70 cm a na záhoně je poměrně výrazný, a to nejen výškou, ale i barvou květů, která nejčastěji bývá zářivě žlutá nebo sytě oranžová. Tento druh afrikánu se nejčastěji vysazuje do smíšených záhonů a lze jej využít k řezu, přičemž ve váze vydrží poměrně dlouho.

 

3. Afrikán tenkolistý

Afrikán tenkolistý (Tagetes tenuifolia) je oblíbenou letničkou našich babiček. Tento druh pochází z Ameriky a roste keříčkovitě, a to do výšky kolem 30 cm. V době květu je rostlina obsypána menšími, nejčastěji žlutými květy. Kvete až do prvních mrazíků a má i trochu jiné, příjemnější, aroma než jiné druhy afrikánů.

Letničky na balkon, kde celý den pálí slunce: Těchto 8 druhů je sázka na jistotu

www.nkz.cz

4. Afrikán ´nepravá lékořice´

Afrikán ´Salmi´ (Tagetes filifolia ´Salmi´) je mezi afrikány velká rarita a určitě se vyplatí jej pěstovat. Jedná se o 40 cm vysokou, aromatickou bylinu pocházející z Mexika. Roste v kompaktním keři s drobnými, zelenými listy připomínající jehličí. Listy silně voní po lékořici. Má bílé květy a je možné jej pěstovat i v bytě. Pro svoji vůni se používá do letních nápojů, zmrzlin, moučníků. Listy se suší nebo se využívají čerstvé.

Afrikány a škůdci

Dle babských rad se právě afrikány využívají jako přírodní insekticidy, a dokonce jako ochrana před útokem slimáků. Ne vždy ovšem babské rady opravdu fungují. Co se týče slimáků, tvrdí se, že pokud vysadíte afrikány kolem záhonu, bude to pro slimáky nepřekonatelná bariéra a přes afrikány nepřejdou. Tak v tomto případě to není pravda a ani afrikány před útokem slimáků neobstojí a sežerou celé rostliny až k zemi. Co ale opravdu funguje, je výsadba afrikánů do záhonů se zeleninou, kde fungují jako insekticidy hlavně před mšicemi a jiným hmyzem. Fungují také jako repelenty, které odpuzují třeba komáry a mouchy, a právě proto se vysazují do truhlíků na okenní parapet.

Jak jsou afrikány krásné se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

GALERIE: Afrikány jsou oblíbené letničky se zářivými květy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada