Macodes petola: klenot pokojových vitrín

Orchidej Macodes petola pochází z jihovýchodní Asie a díky barvě a kresbě svých listů se stala předmětem zájmu všech milovníků tropických rostlin. Ne vždy se ji však daří pěstovat.

Nasákavý substrát v polostínu 

Ke zdárnému růstu potřebuje rostlina světlé, spíše polostinné místo. Tmavě zelené listy jsou náchylné na popálení, přímému slunci tuto orchidej proto nikdy nevystavujte. Teplota jí vyhovuje celoročně pokojová, v zimě může být nižší, ale není to nezbytné. Vhodným substrátem je rašeliník (Sphagnum), substrát určený speciálně pro orchideje, perlit či rašelina, případně jejich mix. 

Ve vitríně i ve sklenici 

Kamenem úrazu často bývá vysoká vzdušná vlhkost, kterou rostlina vyžaduje, a proto se pěstuje v různých pokojových vitrínách, minisklenících, skleněných koulích apod. Osvědčeným způsobem, i když ne tak dekorativním, je květináč postavený na kamínky zalité vodou v uzavíratelné zavařovací láhvi. 

Závlaha měkkou vodou 

Zálivka by měla být mírná, orchidej nemá ráda přelití. Nejvhodnější je samozřejmě měkká voda pokojové teploty. Ve vitrínách a podobných skleněných nádobách přichází ke slovu hlavně rosení. K hnojení postačí běžné hnojivo pro orchideje, které rostliny uvítají v létě dvakrát za měsíc. Větší exempláře mají sklony k plazivému růstu a je možné je podle potřeby seříznout.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada