Nastává vhodná doba pro množení i výsadbu kustovnice čínské: jestliže vám neplodí, víme dobře, odkud vítr fouká

Sušené plody jsou plné výživných látek
Info ikona

Sušené plody jsou plné výživných látek

Kustovnice čínská: poklad staré čínské medicíny můžete pěstovat i vy

Kustovnice čínská neboli goji (Lycium chinense) je trnitý keř, jehož domovinou je sice Čína a Japonsko, kde ho konzumují na kilogramy, ale dobře se mu daří i u nás, všude tam, kde je teplo a sucho. Můžete ho vysadit někam k plotu či nějaké opoře, má totiž delší větvě, které se dobře pnou po nějaké opoře. Keř dorůstá do výšky asi 2 metrů, ale záleží na kultivaru a také na tom, jak moc ho budete v růstu redukovat. Již po staletí jsou její plody, zvané goji, součástí tradiční čínské medicíny, a to nejen díky obrovskému množství vitamínů a minerálů.

Na co je dobrá kustovnice: je to superpotravina 21. století

Samotné plody kustovnice mohou připomínat šípky, jsou rovněž červené, protáhlé a chuťově připomínají jak šípky, tak trochu i brusinky, třešně i rajčata, zkrátka je to takový chutný mix známých chutí. Vůní pak sušené plody připomínají datle či rozinky.

Plody obsahují přírodní antioxidanty a velké množství vitamínu C, uvádí se až 50 krát více, než pomeranč. Obsahuje velké množství aminokyselin, stopové prvky a minerály, především selen, fosfor, vápník, hořčík a železo. Dále celou řadu vitamínů, kromě zmiňovaného vitamínu C, také vitamíny skupiny B a vitamín E. Plody obsahují také mnoho karotenoidů, přičemž se uvádí, že je to 2 krát více, než u mrkve. Velmi významnou látkou je rostlinný sterol betasisterol, který má silné, protizánětlivé účinky.

Květy kustovnice čínské
Info ikona

Květy kustovnice čínské jsou rovněž velmi estetické

Jak pěstovat kustovnici: je nenáročná a zvládne i méně kvalitní půdu

Mnozí mají kustovnici zařazenou do škatulky náročných keřů na pěstování, ale opak je pravdou. Kustovnici můžete pěstovat i na své zahradě, snáší i méně kvalitní půdu. Miluje slunce a méně přemokřenou půdu. Vhodné jsou písčito-jílovité půdy. Jediné, na co musíte pamatovat při jejich výsadbě je, že potřebuje dostatek místa, umí se totiž rychle rozrůst do stran, doporučuje se minimálně 2,5 metrů od ostatních rostlin. Jakmile se jí u vás bude dařit, začne se rozmnožovat odnožemi, takže kustovnici, byť je pro naše zdraví tak prospěšná, musíte krotit v jejím šíření po celé zahradě včasným řezem. Množit jí můžete buď semenem, nebo dřevitými řízky, které se odebírají právě teď na podzim. Její namnožení je možné také pomocí odkopků či oddělků, pro což je podzim opět optimální.

Co dělat, pokud kustovnice neplodí: viníkem bývá ta nejčastější houbová choroba

Kustovnice bývá koncem léta a začátkem podzimu pravidelně napadána padlím, což je ta nejčastější houbová choroba, se kterou se potýkají všichni pěstitelé. Jestliže tomu tak bylo i v minulých letech, ošetřete kustovnici hned, jakmile padlí objevíte. Použít můžete ekologický přípravek v podobě jedlé sody neboli hydrogenuhličitanu sodného v koncentraci 0,33-1%, přípravky Vitisan 100G nebo Kumulus WG. Mezi další přípravky působící proti padlí je Discus, Karathene LC nebo Topas 100EC. Důležité je vždy dodržovat interval, v jakém je možné postřik použít a nepřekračovat maximální počet aplikací. Plody lze konzumovat až po uplynutí ochranné lhůty. Počet ošetření při zjištění výskytu bývá od dvou do čtyř a interval mezi postřiky bývá od pěti do deseti dnů, záleží však na tom, jak moc jsou rostliny padlím zasažené, jak rychle se choroba šíří či na tom, po jakou dobu daný fungicid působí.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada