Květy zmarliky vyrůstají přímo ze dřeva starších větví nebo rovnou z kmene

Zajímavostí zmarlik (Cercis) je, že jejich květy vyrůstají přímo ze dřeva starších a silnějších (kosterních) větví, mnohdy dokonce rovnou z kmene (říká se tomu kauliflorie). Okrouhlé, srdčité až ledvinité listy se objevují až po odkvětu, intenzivní barva květů tak má šanci ještě více vyniknout. 

Zmarlika Jidášova je okrasná nejen květy

Zmarlika Jidášova (C. siliquastrum) pochází z oblastí východního Středomoří, a má tudíž ráda slunce a zvládne i sušší půdu (pokud je propustná). Místo pro zmarliku vyberte dobře, nesnáší totiž přesazování (a bohužel se i špatně množí). Ideální je teplé stanoviště chráněné před větrem. V zimě potřebuje půdu kolem kmene nastlat vrstvou listí. Po případném namrznutí zmarlika dobře regeneruje a s věkem se její citlivost vůči chladu a mrazu snižuje. 

Se svým pomalým růstem a výškou 4–6 metrů nepatří zmarlika Jidášova k obrům, a kromě růžových květů zdobí zahradu i listy, které jsou při rašení bronzové, v létě modrozelené (na spodní straně) a na podzim žluté, a také plochými lusky

Atraktivní odrůdy zmarliky kanadské a čínské

Odrůdy zmarliky kanadské (C. canadensis) a zmarliky čínské (C. chinensis) bývají ještě nižší než zmarlika Jidášova. Oba druhy jsou také odolnější k mrazu, přesto v prvních letech uvítají chráněná stanoviště na plném slunci a zimní ochranu. Horko a sucho snášejí dobře, proto je můžete pěstovat i v dostatečně velkých nádobách

V zahradě se zmarliky rozvinou do plné krásy hlavně jako solitérní dřeviny. Například bohatě kvetoucí odrůda zmarliky čínské ’Avondale’ dosahuje výšky pouhé 3–4 metry, a hodí se tak do malých zahrad. Nízká je i odrůda ’Shirobana’ s neobvyklými bílými květy, které se objevují od dubna. Atraktivní je rovněž kaskádovitě rostoucí keř ’Ruby Falls’ zmarliky kanadské, na jejíž růžové květy navazují růstem listy červené barvy. Odrůda ’Lavender Twist’ stejné zmarliky zase vytváří převislou deštníkovitou korunu... Je tedy z čeho vybírat. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada