Kalokvět je králem letních teras: postarejte se o něj tak, aby vám vykvetl i příští sezonu

Během kvetení připomíná kalokvět (Agapanthus) trochu okrasný česnek. I proto se řada lidí mylně domnívá, že se jedná o letní cibulovinu. Kalokvět však vyrůstá z hlízovitého kořene. Vytváří dlouhé a úzké řemenovité listy a v květu, tj. se silným bezlistým květním stonkem, může dosahovat výšky 50, ale i 90 cm. Kvete od července do srpna a jeho nálevkovité květy uspořádané do okolíku mají modrou nebo bílou barvu

Kalokvět musí přezimovat v chladu, jen tak pokvete

Kalokvět miluje teplo a slunce, ne však přímý úpal. Aby se mu u vás dařilo, potřebuje přiměřeně velký květináč (ne moc velký) a propustnou výživnou půdu, do níž jeho hlízovitý kořen vysaďte asi 10 cm hluboko. 

Během sezony kalokvět vydatně zalévejte a pravidelně přihnojujte tekutým hnojivem pro balkonové rostliny. Na zimu přesuňte rostlinu na světlé, chladné, ale bezmrazé místo s teplotou od 8 do 12 °C, např. na domovní chodbu, verandu, do garáže nebo zimní zahrady. Zároveň kalokvětu razantně omezte zálivku – zalévejte jen tak, aby půda nepřeschla. Letnit ho znovu můžete od poloviny května do září. 

Trs kalokvětu se během několika let rozroste, a jakmile vyplní nádobu, nastal čas na jeho přesazení. Dříve ho nepřesazujte, kalokvět má rád těsný prostor a také v něm nejvíce kvete (podobně jako klívie). Přesazení si naplánujte po odkvětu a trs rovnou rozdělte. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada