Jak zazimovat mečíky, gladioly, když se z nich chcete radovat i příští rok? Hlavně je vyndejte včas

Možná se vám někdy podařilo mečíky zapomenout přes zimu v záhoně a další rok znovu obrazily, ale není radno to pokoušet. Hlízy nesnášejí mráz, velmi snadno vymrznou a o svou barevnou sbírku byste tak mohli rychle přijít.

Po vyrýpnutí ze země odstřihněte listy asi 5 cm nad hlízou
Info ikona

Kdy gladioly vyndat ze země

Rostlina si o zazimování většinou sama řekne, začnou jí žloutnout listy. Než úplně uschnou, je čas je vyrýpnout ze země. Zhruba 30 cm od listů zabořte do země rycí vidle a opatrně vyrýpněte celou rostlinu. Tento proces je dobré dělat za suchého a slunečného počasí, když půda není nasáklá vodou. Usnadníte si práci s čištěním hlíz a výrazně zkrátíte dobu jejich sušení.

Po oschnutí můžete hlízy mečíků uskladnit
Info ikona

Jak mečíky připravit na zazimování

Oproti jiřinám potřebují mečíky mnohem déle vysychat. Bezprostředně po vyndání ze země hlízy pečlivě očistěte, odstřihněte z nich nadzemní část, nesnažte se z nich ale odlupovat slupku. Na to je zatím čas. Teď je rozložte do bedýnky a nechte asi 14 dní vysychat. Jakmile na omak šustí, je čas je připravit na zimní spánek.

Pokud to jde, odloupněte staré hlízy od nových, nedělejte to ale násilím, v místě případného zranění by byl ideální prostor pro napadení houbovou chorobou. Všechny také vyloupejte z vrchních slupek, pečlivěji u nově vytvořených. Ty jsou citlivější na choroby a ve slupce se rády drží jejich zárodky. Jestli chcete, můžete bez obav sloupnout všechny slupky, jen počítejte s rychlejším vysycháním hlíz přes zimu. Na druhou stranu budete moci lépe zkontrolovat kvalitu každé z nich.

Gladioly jsou opravdu náchylné na napadení plísněmi a houbovými chorobami, proto je někteří zahradníci ještě před uskladněním moří ve slabém roztoku hypermanganu. Stačí ale opravdu slabý, voda by měla být jen trošku narůžovělá. Jinak si mečíky spálíte.

Po oloupání, kontrole stavu a případném vykoupání v hypermanganu přichází druhá fáze sušení. Teď je potřeba nechat hlízy na dobře větraném místě při pokojové teplotě schnout opět zhruba 14 dní. Nespěchejte, vlhké hlízy uskladněné v bedýnce by vám do jara nevydržely.

Jak gladioly zazimovat

Ideálním prostředím je papírová nebo dřevěná bedýnka, do které nasypete suché piliny, hobliny nebo ji vystelete proschlou slámou. Můžete také každou zvlášť zabalit do starých novin. Suché hlízy narovnejte těsně vedle sebe, můžete i v několika vrstvách, jen by měla být mezi jednotlivými patry vystýlka ze slámy nebo pilin. Zavřete a uschovejte ve sklepě, kde teplota nepřesáhne 10 °C (hlízy by mohly začít jinak klíčit) a dobře tu cirkuluje vzduch.

Petra Matějková: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Zdroj: Autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada