Některé prudce jedovaté rostliny ohrožují často i děti. Zkontrolujte, zda nemáte na své zahradě vraní nebo ďáblovo oko

Blín černý
Info ikona

Blín černý

1. Ďáblovo oko je pro blín výstižný název

Blín černý (Hyoscyamus niger) je sice velmi fotogenická rostlina, ale také prudce jedovatá, obsahuje jedovaté alkaloidy a to především v kořenech. Blín naleznete na okraji polí nebo podél cest, kvete od května do září a patří k ohroženým druhům naší květeny. Květy jsou zvonkovitého tvaru, špinavě žluté s fialkovým žilkováním. Jedná se o jednoletou nebo dvouletou bylinu s výškou až do jednoho metru. Lidově se této rostlině říká ďáblovo oko a toto pojmenování je asi pro něj výstižné. Od nepaměti se používal v magii k navození transu, k věštění nebo jako anestetikum.

2. Rulík zlomocný: nejjedovatější bylina našich lesů

Bláznivá třešeň, čertův blázníček, lilek pošetilý nebo vlčí jahoda, rulík zlomocný (Atropa bella-donna) má řadu lidových pojmenování, málokdo ale ví, jak opravdu vypadá. Rulík je poměrně mohutná rostlina s výškou od 50 do 180 cm a roste na pasekách, okrajích lesů a od června do srpna vykvétá trubkovitými, hnědofialovými květy se žlutošedým mramorováním a řadí se k nejjedovatějším rostlinám na našem území. Po odkvětu se v hvězdicovitém kalichu tvoří plod – bobule, která je černofialová a bohužel se podobá borůvce. Především díky této snadno zaměnitelné podobě jsou v ohrožení především malé děti, kterým ke smrtelné otravě stačí pouhé tři bobule, dospělému člověku asi deset bobulí. Typickým příznakem otravy rulíkem jsou rozšířené zorničky.Prudce jedovatá je celá rostlina, buďte tedy velmi opatrní.

Rulík zlomocný
Info ikona

Rulík zlomocný

3. Jak jedovaté je vraní oko? Nespleťte si ho s borůvkou

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) jehož plod se plete opět s borůvkou, ale otravy touto rostlinou jsou poměrně vzácné, protože bobule sice mohou připomínat borůvky, ale mají odpornou chuť, takže je dítě jen málokdy zkonzumuje. Jed je ovšem značně prudký, projevuje se nevolností, zvracením a poruchami vidění. Dojde-li přece jen k pozření, postižený mívá celkovou slabost, zvrací, má průjem a silnou bolest hlavy. 

Vraní oko čtyřlisté
Info ikona

Vraní oko čtyřlisté

4. Lýkovec má nebezpečné i květy

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) lidé často nevědomky pěstují jako okrasný keřík na svých zahradách. Svůj druhový název nemá lýkovec zbytečně, celá rostlina je jedovatá. Nebezpečné je již vdechování vůně z květů, které může vyvolat bolesti hlavy. Nebezpečné jsou hlavně plody, které mohou lákat děti k pozření, naštěstí jsou velmi hořké a děti je často dále nekonzumují. Při podezření na pozření plodů kontaktujte lékaře. A hlavně, pohybují-li se u vás na zahradě malé děti, nepěstujte lýkovec. Je celá řada jiných krásných keřů, které jistě splní vaše očekávání.

Lýkovec jedovatý
Info ikona

Lýkovec jedovatý se běžně pěstuje na zahradách jako okrasný keř

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada