Zahradníci si je nemohou vynachválit: Cínie promění záhon k nepoznání
Seznamte se s cínií, jednou z oblíbených letniček
Cínie neboli ostálka lepá (Zinnia elegans) je známá a oblíbená letnička, která obvykle dorůstá do výšky okolo 70 cm, někdy však i 100 cm, podle odrůdy. Její vzpřímené a tuhé stonky jsou mírně chlupaté a nesou oválné listy s drsným povrchem. Hlavním lákadlem, a to nejen pro naše oči, ale i pro včely a motýly, jsou velké, nápadné květní úbory s průměrem 5 až 15 cm. Ty mohou být jednoduché, poloplné nebo plné a vykvétají v široké paletě barev, od bílé, žluté, růžové, červené až po fialovou. Střed květu je často žlutý nebo v jiné kontrastní barvě, což rostlině propůjčuje ještě větší kouzlo. Cínie vykvétají po celé léto, nejčastěji od června až do prvních podzimních mrazíků.
- Cínie pochází především z Mexika, kde roste v teplých a suchých oblastech, do Evropy se dostala v 18. století, ale díky své nenáročnosti, trvanlivosti a kráse se rychle stala oblíbenou zahradní rostlinou. Původní cínie měly jen poměrně drobné květy a dnešní podobu získaly až dlouhodobým šlechtěním.
Jak se cínie pěstují?
- Stanoviště: Cínie milují slunečné a teplé stanoviště, ale dobře zvládnou i polostín. Vyšší kultivary mívají někdy sklon k vyvracení a někdy i k odlamování výhonů. Proto je lepší, uvázat cínie k opoře.
- Půda: Cíniím se obvykle daří v každé zahradní zemině, ale nejlépe prosperují v dobře propustné a humózní půdě plné živin.
- Zálivka: Ani v období sucha obvykle nevyžadují oblíbené letničky zálivku, obecně platí, že cínie lépe zvládají sucho než přemokřenou půdu.
- Hnojení: Cínie nejsou náročné na dodávání živin, ale občasné pohnojení tekutým hnojivem podpoří jejich delší kvetení.
Jak a kdy se cínie vysévají?
Nejčastěji se cínie vysévají doma za oknem nebo ve skleníku v průběhu března až dubna, ale mohou se pěstovat i z přímého výsevu v druhé polovině května. Takové rostliny obvykle později kvetou, a zato bývají silnější a kvalitnější. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C během 1-2 týdnů. Po vyklíčení je třeba oblíbené letničky vyjednotit na vzdálenost 20–30 cm, aby měly dostatek prostoru. Na podzim si nezapomeňte nasbírat vlastní semena cínií.
Houbové onemocnění dokáže cínie zničit
Cínie někdy ohrožuje nepříjemné, a především nevzhledné padlí. Jedná se o houbovou chorobu, které se daří nejlépe ve vlhkém a chladném počasí. Proto je také vhodnější zalévat cínie raději jen ke kořenům, ne přímo na listy. Rostliny napadené padlím vždy okamžitě zlikvidujte, ale nikdy je nevyhazujte na kompost, ale do komunálního odpadu.
Symbolický význam květů cínií
Věděli jste, že cínie jsou nejen okrasnými rostlinami, oblíbenými letničkami, ale že jejich květy mají v květomluvě i symbolický význam? V jazyce květin představují přátelství a vzpomínku na nepřítomné přátele.