Česnek sicilský může růst i na vaší zahradě

Důvodem k pěstování česneku sicilského (Allium siculum, syn. Nectaroscordum siculum) jsou nádherné květy, které vnášejí do porostu pohyb, barvy a přitahují hmyz. Rostlině přitom stačí jen propustná půda.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jak vypadá česnek sicilský 

Jedná se o cibulnatou rostlinu (průměr cibule do 3 cm) s přízemními řemenovitými listy (dlouhými 30 až 60 cm), jejíž květní stvol dorůstá do výšky 0,6 až 1,2 m. Vytváří toulec s okoličnatým květenstvím, které kvete v květnu a červnu. Jednotlivé květy jsou dlouze stopkaté a mají zvonkovitý tvar. Zpočátku rostou vzhůru, po rozkvětu se zvonky otáčejí směrem dolů (jsou ni, převisají). 

Barevně jsou květy dost proměnlivé. Nejčastěji jsou asi zelenočervené, mohou být ale i zelenobílé až krémové s nádechem dorůžova až červena a doplněné o drobné fialové a zelené žilky. Jelikož květy produkují hodně nektaru, jsou v neustálém obležení včel, čmeláků a motýlů. Plodem je půlcentimetrová tobolka.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Kdy a jak česnek sicilský vysazovat 

Tak jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře je nejlepší sázet česnek sicilský na podzim (v září až říjnu). Ideální je slunné nebo polostinné místo s propustnou půdou. Česnek vysazujte ve skupinách po několika cibulích, lépe tak vynikne. Hloubka výsadby a vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi by měla být 15 až 20 cm. Zimu u nás přečkává bez úhony. 

Díky své výšce se česnek sicilský uplatní ve výsadbě vyšších trvalek. Na záhonu se bude pěkně doplňovat například s pozdně kvetoucími tulipány. Rostlina je vhodná k řezu.

Které letničky se hodí k řezu a do vázy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada