Téměř neznámé okrasné dřeviny patří mezi absolutní špičku: Vysaďte si vítečník, sazaník nebo blahokeř

Méně časté dřeviny vždy přitahují pozornost

Vše, co se nějakým způsobem odlišuje od standardu, přitahuje naši pozornost a u dřevin to platí dvojnásob. V případě okrasných keřů nás upoutají různě tvarované a zbarvené listy, netradiční květy či plody nebo nezvykle zbarvená kůra. Takové druhy si zasluhují pozornost a vysazují se hlavně jako solitéry buď někam do trávníku či do předzahrádky, nebo na čestné místo v okrasném záhoně, klidně mezi trvalky. Chcete-li takovou dřevinu na své zahradě mít a odlišit se tak od sousedů, prohlédněte si druhy, které vám dnes představíme a třeba mezi nimi najdete svého nového favorita.

5 nejkrásnějších méně známých keřů

1. Latnatec

Latnatec neboli zpododěr (Ceanothus x thyrsiflorus) je nádherný, stálezelený keř, který dorůstá dle kultivaru do výšky okolo 1 metru a maximálně do 2 metrů. Listy jsou lesklé a tmavě zelené a při promnutí mezi prsty aromatické, přičemž voní kořeněnou vůní jako borůvčí. Zpododěr má velmi dekorativní, blankytně modré květy, kterých si zkrátka nemůžete nevšimnout. Vykvétá v červnu a kvete skoro měsíc. Květenství je lata s drobnými květy a keř je jimi obsypán.

Sazaník je diamantem mezi keři: Tyto 3 druhy málokdo zná. Jejich květy voní po melounu i jahodách

www.nkz.cz

2. Blahokeř

Blahokeř Bungeův (Clerodendrum bungei) je keřík původem z Číny, který ačkoliv na to nevypadá, je příbuzný s hluchavkou. Je okrasný především svými purpurově růžovými květy uspořádanými v soukvětí a kvete od června do září. Má srdcovité listy a dorůstá do výšky 180 cm. Na zimu je třeba keř ochránit jutovým obalem, aby nenamrzl a pokud se tak stane, nemusíte mít o keř žádné obavy, opět obroste.

3. Vítečník

Vítečník sítinovitý (Spartium junceum) pochází ze Středomoří a podobná se nám známému keři čilimníku. Vítečník vyžaduje teplé, slunné polohy a bude se mu dařit všude tam, kde se daří třeba vinné révě. Keř dorůstá maximálně do výšky 2 metrů a v létě bývá obsypán svítivě žlutými květy, přičemž někdy své kvetení opakuje ještě na podzim. Na zimu jej, stejně jako blahokeř, pro jistotu chraňte jutovým obalem nebo postačí větší vrstva listí nebo chvojí tak, abyste ochránili hlavně jeho kořeny.

Jak pěstovat stálezelený keř griselinii. Buďte mezi prvními, kdo si ji na zahradu vysadí

www.nkz.cz

4. Sazaník

Sazaník květnatý (Calycanthus floridus) jsme vám na našich stránkách již představovali. Tento keř dorůstá do výšky asi 2,5 metru a svými nádhernými květy může připomínat květ magnolie. Květy jsou velké, příjemně vonné a buď v různých odstínech fialové a bordó barvy, nebo mohou být i bílé či zelenkavé. Aromatické jsou i jeho listy a kůra. Ačkoliv sazaník budí dojem náročné dřeviny, není tomu tak. K jeho spokojenosti mu postačí slunce, vlhčí a živnější půda, kterou můžete před výsadbou obohatit třeba kompostem.

5. Kryptomérie

Abychom se neorientovali pouze na listnaté keře, zmíníme také jeden zajímavý jehličnan, o kterém jsme vás již také informovali. Jedná se o kryptomerii japonskou (Cryptomeria japonica), což je jediný druh kryptomerie, kterému se v našich podmínkách daří. Vyžaduje polostín, výživnou a mírně vlhkou půdu bez obsahu vápníku. U kryptomérie si dejte pozor na sucho, to nemá ráda. Dobře se jí bude dařit třeba ve vřesovišti, kde jí společnost mohou dělat nižší druhy rododendronů, vřesy nebo třeba azalky.

Na tyto méně známé keře se můžete pro inspiraci podívat do naší fotogalerie.

GALERIE: Méně známé keře vás ohromí svými krásnými květy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada