Trvalkou roku 2023 se stala téměř zapomenutá perena. Nyní se hřeje na výsluní nejenom u zahradních architektů

Plevel nebo hvězda mezi trvalkami?

„Rod Persicaria (rdesno) můžeme v trvalkových kompozicích vidět v poslední době častěji a častěji. Oblíbeným se stal zejména pro dlouhou dobu kvetení, bujný růst, bezproblémové pěstování (obvykle netrpí žádnými chorobami ani škůdci) a přizpůsobivost. Pomalu se mění pohled na rdesno jako neúmorný plevel, ačkoli obezřetnost je na místě. Několik druhů rodu Persicaria opravdu může být na obtíž až lehce invazní – například Persicaria polystachya (syn. Persicaria wallichii), ale většina zahradních kultivarů je šlechtěna s ohledem na neinvaznost.“ Spolek českých perenářů

Rdesno
Info ikona

Rdesno je oblíbené pro svůj bujný růst a dlouhou dobu kvetení.

Persicaria je rod rostlin patřící do čeledi rdesnovité. Tento rod zahrnuje více než 100 druhů a je rozšířen v celém světě. Jsou to převážně vytrvalé byliny, některé druhy jsou však letničky nebo keře. Většina druhů má ráda slunce a vlhkou půdu, ale existují i druhy, které se dobře daří v suchých podmínkách.

Rdesna jsou často vysazována jako okrasné trvalky v zahradách a parcích. Mají výrazné květy, které mohou být bílé, růžové, červené nebo žluté. Některé druhy mají atraktivní listy, které jsou ozdobou celé rostliny. Mezi nejznámější druhy patří například Persicaria amplexicaulis, Persicaria bistorta a Persicaria polymorpha.

Rdesno2
Info ikona

Rdesno má rádo slunce, ale vlhkou půdu! 

Persicaria amplexicaulis je dle perenářů mainstreamem

„Mezi nejčastěji pěstované a nabízené druhy určitě patří Persicaria amplexicaulis s mnoha různými kultivary: elegantní a vzdušný – ‚Alba‘; jeden z nejlepších, hustý, kompaktní a bohatě kvetoucí – ‚JS Caliente‘; nejlépe hodnocený v německých záhonových testech se zvláštní růžovooranžovou barvou květů – ‚Orangofield‘; nejkompaktnější, jen 50 cm vysoký – ‚Inverleith‘; zářivě červený – ‚Firetail‘; kultivar s výraznými, tlustými a sytě červenými květenstvími – ‚Taurus‘ (syn. ‚Blotau‘) nebo sterilní starší kultivar ‚Rosea‘.“ Spolek českých perenářů

Rdesno v záhonu
Info ikona

Vysoké druhy rdesna jsou skvělou volbou do smíšených trvalkových záhonů.

Dalším oblíbeným druhem je Persicaria bistorta, známá také jako rdesno hadí kořen. Tento druh má atraktivní květy různých barev, včetně bílé, růžové a červené. Má také velmi zajímavé listy, které jsou úzké a dlouhé až 30 cm. Rostlina kvete v létě a je vysoká asi 50 cm. Díky své výšce vynikne ve smíšených trvalkových záhonech společně s astrami, třapatkami a travinami.

Pokud hledáte nízkou půdopokryvnou trvalku, pak je pro vás tou správnou volbou Persicaria affinis, která dosahuje výšky okolo 20 cm a poměrně rychle vytvoří široké dlouhodobě kvetoucí polštáře.

Rdesno v záhonu
Info ikona

Díky dlouhé době kvetení rdesno skvěle doplní i na podzim kvetoucí trvalky, jako jsou astry a rozchodníky.

Snadné pěstování a údržba řadí rdesno na přední příčku v oblíbenosti

Rdesna jsou snadno pěstovatelná a jsou ideální pro výsadbu v okolí jezírek nebo do smíšených trvalkových záhonů. Potřebují pouze dobře odvodněnou půdu a pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích. Většina druhů potřebuje dostatek slunce, ale některé druhy snesou i stín. Rdesna jsou obecně velmi odolné rostliny a netrpí mnoha chorobami nebo škůdci.

Rostliny snadno rozmnožíte pomocí oddenků, které lze rozdělit a přesadit na jiná místa.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada