Zmrzlí muži – o co jde?
Zmrzlí muži jsou tradičně chápáni jako pomyslný zlom v roce, po kterém by už zahrádkáře a pěstitele měla přestat strašit obava z mrazíků. Jde tak o definitivní tečku za zimním obdobím a předzvěst nadcházejícího léta. Trojice svatých Pankráce, Serváce a Bonifáce, někdy doprovázená i svatou Žofií, reprezentuje poslední možný záchvěv zimy, který má potenciál negativně ovlivnit výsadbu a budoucí sklizeň. A právě proto se jedná o zásadní milník v životě každého zahrádkáře.
Pranostiky a počasí na zmrzlé muže
Samozřejmě i naši předci si byli velmi dobře vědomi, že v půli května dochází k posledním záchvěvům zimy, a není proto vůbec od věci s některými úkony na zahradě přeci jenom ještě počkat. Se zmrzlými muži se tak pojí řada pranostik, např.: Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži. Rostliny jsou v tuto chvíli opravdu ve velmi choulostivém stavu, je proto dobré bedlivě pozorovat předpověď počasí.
Předpověď počasí na zmrzlé muže 2025
Přestože je varování zmrzlých mužů vcelku přímočaré – hrozí mráz –, měli byste i tak raději sledovat předpověď počasí. I když jsou lidová moudra podložená staletími pozorování okolního světa, svět se mění a nejenom kvůli klimatické změně nemusí všechny pranostiky nutně časově odpovídat. Podle Českého hydrometeorologického ústavu během zmrzlých mužů 2025 můžeme po celém Česku přes den očekávat maxima kolem 16–17 °C, v noci mohou ale teploty klesnout až k 2–3 °C. Reálně tak opravdu hrozí, že by mrazíky mohly lokálně udeřit. Všechny tři dny by mělo být polojasno, ve středu dokonce oblačno.
Zmrzlí muži 2025 – co ne/dělat na zahradě
Obrňte choulostivé rostliny proti mrazíkům. Jedná se především o ty rostliny, které jsou už v rozpuku a kvetou. Záhony můžete přikrýt textilií, kterou po okrajích zatížíte. Jednotlivé rostliny můžete také ochránit PET lahvemi nebo foliovým tunelem. Zahalit můžete i stromy s malými korunami (především peckoviny a ořešáky). U větších stromů můžete sáhnout po technice rosení – voda na stromu zmrzne a odizoluje ho.
Některým jarním cibulovinám, keřům a stromům prospěje odstřihnutí odkvetlých částí. Poté, co pominou zmrzlí muži, se pusťte do vysazování předpěstovaných letniček a vysévání dvouletek. Půda by měla být kyprá a vlhká, za tímto účelem můžete použít mulč. Trvalky, jejichž květy jsou příliš těžké, a mohlo by tak dojít k jejich poničení vlivem větru a deště, dobře podepřete. Ke konci května můžete začít s přesunem pokojových rostlin ven.
V neposlední řadě buďte proaktivní a začněte boj proti škůdcům. Rozvěste po stromech feromonové lapače, díky nimž zjistíte, co za hmyz se ve vaší zahradě pohybuje. Imunitu stromů posilujte i jejich častým zavlažováním.