Teď je ideální čas! Zasaďte jarní kytičky, osázejte truhlíky na balkon či oživte záhony. Které květiny je nejlepší zasadit právě na jaře?

Způsob výsadby květin

Podzimní výsadba

Cibuloviny kvetoucí na jaře sázíme již na podzim, buď do květináčů, jenž následně umístíme do záhonu pod zem, nebo zasadíme přímo do země, ať už do záhonku nebo kamkoliv v trávníku. Přes zimu odpočívají pod zemí, svými květy nás odmění na jaře.

Podzimní výsadba nám umožní širší výběr druhů, je levnější, je tajemná, nikdy si nemůžeme být 100% jistí, zda všechny cibule na jaře vyrostou a zda vyrostou v uvedených odstínech.

Jarní výsadba

Dražší, nenáročnou variantou jsou rychlené květiny, nejčastěji narcisy, hyacinty, petrklíče, macešky, modřence. Ty sázíme na jaře, nakoupíme je většinou již kvetoucí nebo před květem. Výběr je užší, ale výhodou je téměř zaručený bujný růst. Samozřejmě při dodržení správné péče.

Pečlivě zkontrolujte stav rostliny a zeminy, vybírejte co nejvitálnější. Přeschlá zemina, vadnoucí nebo oschlé části rostlin mohou značit, že o ně není dobře postaráno, snadno zajdou nebo kvetou málo či pozdě.

Zpravidla sázíme tak, jak jsme rostlinu nakoupili, tedy ponořit do hlíny, jak byla a cibule mohou klidně koukat nad zemí. Cibule hyacintů vydrží i jako dekorace položené ve skle, s kořeny ve vodě.

Jak na jaře ozdobit truhlíky a co musíme dodržet

Výsadba jarních květin do truhlíků

Květiny sázíme do květináčů tak, aby ta nejvyšší byla uprostřed a směrem ven k okraji se výška snižovala (bereme v úvahu výšku během květu). Toto pravidlo vždy dodržujeme, aby nám vysoké květiny neschovaly ty nižší. V úzkých dlouhých truhlících můžeme výšku květin vedle sebe střídat.

Sázíme přímo do truhlíku či květináče, případně vkládáme květináčky do bedýnky. Originální je použít namísto květináče velký kus kůry stromu či dutý špalek. Barevná kombinace je čistě na nás. Neutrální tóny bílé, zelené, žluté a kombinace pouze několika odstínů nebo naopak barevné veselé kreace. Jen pamatujme na pravidlo, že někdy méně je více.

Zálivka

Na jaře nás nemusí trápit vedra a rychlé vysychání půdy, stačí mírná zálivka, jednou za několik dní. Kontrolujte stav zeminy, udržujte vlhkou. Pokud je truhlík na přímém sluníčku, může vysychat rychleji. Nesmí vyschnout, ale nepřelévejte.

Není-li květináč pod střechou, je důležitý odtok vody, případně květináč s miskou, aby přebytečná voda za deště odtekla ven.

Druhy jarních květin

Mezi nejoblíbenější jarní květiny patří narcisky, hyacinty a macešky. Hledáte-li spolehlivou květinku, která neúprosně pokvete až do doby, kdy je nahradíte letními květinami, sáhněte po maceškách, petrklíčích, sedmikráskách či vřesovci. Vřesovec navíc z truhlíku přesadíte do záhonu na další roky a postupně si vytvoříte vřesoviště.

Hyacinty většinou kvetou nejkratší dobu, ale jejich květenství je naprosto okouzlující. Společně s ostatními cibulovinami po přesazení vykvétají v dalších letech.

I sedmikrásky a většina petrklíčů pokvetou další rok. S maceškami příliš nepočítejte, do záhonu je ale dejte, snadno se samy vysemení a za rok vyrostou někde poblíž.

Oblíbené tulipány vykvétají nejdéle, proto nejsou do truhlíků v kombinaci například s narcisy příliš vhodné, v květu se „potkají“ jen některé druhy. Naštěstí vypadají v květináči nádherně i samostatně, vysaďte spolu několik stejných cibulí a počkejte si na záplavu květů.

Co použít ze zahrady

V tomto období stříháme vrbu, můžeme tedy využít jak obyčejné vrbové proutky, tak „kočičky“. Vrbové proutky se navíc v zemině často ujmou a vyženou čerstvé listy, které vypadají jako dekorace nádherně. Délku upravíme, jak potřebujeme nebo dle velikosti květináče. Proutky nahoře svážeme, necháme jen tak přírodní, dozdobíme pentlemi nebo zavěsíme velikonoční vajíčka. Stejně pracujeme s okrasnými travinami či břízou. Měkkými poddajnými větvičkami můžeme obtočit květináč, umotat věneček nebo použít namísto dřevité vlny jako výstelku.

Perfektní dekorací je mech a kůra stromů, kterých se většinou snažíme na zahradě zbavit nebo vyhazujeme.

Kůra stromů, stejně jako velké dřevěné hobliny, lýko a dřevitá vlna se hodí nejen k položení a dekorování. Použít se dá i menší nebo obří kus kůry, alespoň trochu zahloubený, jímž nahradíme květináč.

Co s odkvetlými rostlinkami?

Cibuloviny po odkvětu seřízněte zhruba na 5 cm, nechte zaschnout a vložte do země dle pravidla 2 – 3násobek velikosti cibule. Bude-li cibule příliš hluboko, déle a hůře poleze příští rok ven, bude-li příliš mělce, může namrznout.

Ostatní rostliny zasaďte tak hluboko, jak byly v květináči.